Etiópčan Worku kráľom Grand Prix Praha, Talianka Yaremchuk zabehla európsky rekord pretekov

Etiópčan Worku kráľom Grand Prix Praha, Talianka Yaremchuk zabehla európsky rekord pretekov
Šampiónom Grand Prix Praha sa stal Etiópčan Tadese Worku. Jeden z najväčších talentov svetovej atletiky vyhral 10 km dlhý beh v čase 27:35 min. Medzi ženami vyhrala výkonom 30:21 Keňanka Janeth Chepngetich, Talianka Sofia Yaremchuk zabehla nový európsky rekord pretekov 32:14 a zaostala iba dve sekundy za talianskym národným rekordom.
České tituly získali v pretekoch ocenených prestížnou známkou World Athletics Elite Label Road Race Damián Vích (29:31) a Tereza Hrochová (33:49). V súčte s adidas Behom pre ženy na 5 km, ktorému udelila záštitu prvá dáma Eva Pavlová, sa do oboch behov v centre metropoly zapojilo 6500 bežcov. „Neviem, ktorému výkonu tlieskať viac. Máme tu nový ženský európsky rekord pretekov a množstvo ďalších rýchlych časov. Prvých päť mužov pod 28 minút a prvé tri ženy pod 31 minút! Ukázalo sa, že zrýchlenie trasy nám naozaj prospelo. Verím, že si oba preteky v krásnej večernej atmosfére všetci užili,“ uviedol prezident organizačného výboru Carlo Capalbo.
Tadesa Worku vystrelil z námestia Republiky ako šíp a podľa predpokladov všetkým ukázal chrbát. „Boli to ťažké preteky. Diváci nás hnali do cieľa, čo mi veľmi pomohlo. Z výhry mám obrovskú radosť," jasal Worku. Dvadsaťjeden ročnému Etiópčanovi, ktorý má na konte na tejto dištancii osobné maximum 26:56, najviac vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), kráľ tohtoročného Pražského maratónu. Bronz má Vincent Kigen časom s časom 27:50.

Z českých pretekárov vydrel pomyselné zlato Damián Vích (29:31). „Za víťazstvo som veľmi rád, ale od začiatku sa mi bežalo ťažko. Musel som to vybojovať. Teší ma, že som to nakoniec zvládol," vyhlásil Vích. Druhý skončil Martin Zajíc (29:58), tretí Vít Pavlišta (30:47).
V ženskej kategórii sa lámali osobné rekordy, všetky tri prvé ženy pokorili aj svoje osobné maximá. Dominovala Keňanka Janeth Chepngetich, ktorá si o sedem sekúnd zlepšila osobný rekord a jej čas je tohtoročným 6. najlepším celosvetovo. „Som veľmi šťastná. Všetko mi tu skvele sadlo a atmosféra bola tiež úžasná," radovala sa víťazka. Až 24 sekúnd na víťazku stratila jej krajanka Cintia Chepngeno (30:45), tretia bola tiež Keňanka Vivian Melly (30:58). Veľkého úspechu dosiahla Talianka Sofia Yaremchuk, ktorá zabehla európsky rekord pretekov. "Každý rekord veľmi poteší. Trať je tu veľmi rýchla a fanúšikovia fantastickí," povedala rodená Ukrajinka, ktorá dostala taliansky pas len pred dvoma rokmi.
Českým vytrvalkyniam kraľovala Tereza Hrochová (33:49). „Zabehla som podobne ako vlani, možno o tri sekundy pomalšie, čo trochu mrzí. V Prahe sa mi nebehá veľmi dobre, znova mi to veľmi nesadlo, aj keď atmosféra bola krásna," konštatovala Hrochová. Druhou Češkou v cieli bola Marcela Joglová (35:06), za ňou dobehla Tereza Novotná (35:42).

Zrýchliť trať pretekov sa ukázalo ako krok správnym smerom. Z prvej pätice mužov si traja z nich zlepšili svoje osobné maximá, z prvej päťky žien aj tri pretekárky. Ďalšie osobné maximum si zabehla aj česká olympionička Marcela Joglová. Všetky údaje len potvrdzujú to, že trate v Prahe sú rýchle, konkurencia na svetovej úrovni a bežci sa na ne radi vracajú.
3.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Runczech

Ďalšie články