Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón

Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón
Tempo prihlasovania pripomína v týchto dňoch finiš v cieľovej rovinke.
Je to každoročný jav. Záver augusta patrí spolu s prvými týždňami jari z pohľadu registrácie na MMM medzi najživšie. Je to pochopiteľné. Všetci vieme, že práve v týchto dňoch budú nastavené konečné počty štartujúcich a zostávajúce miesta sa môžu v závislosti od tempa prihlasovania kedykoľvek vypredať. Plynú tak posledné dni, kým organizátori rozhodnú o tomto strope a objednajú všetko potrebné, medzi iným i konečný počet účastníckych medailí.

Kým k tomu dôjde, je tu pre všetkých ešte váhajúcich možnosť ocitnúť sa definitívne na štartovej listine, nespoliehať sa na neskoršie rozhodnutia a využiť poslednú zo série odstupňovaných zliav z účastníckeho poplatku. Tak nech sa páči. Kto chce mať istotu, že nebude chýbať ani na tomto ročníku MMM, klikne na registračné tlačidlo čím skôr a to na webe www.kosicemarathom.com.
Populárna Juniorská štafeta dostáva ďalší impulz

Po vlaňajšej zmene, keď si stredoškoláci vyskúšali premiérovo náročnejší formát a každý tím musel po novom vo štvorici zdolať celú maratónsku vzdialenosť, sú tu i ďalšie výzvy.

,,Na jednej strane vnímame nárast záujmu, keď podľa posledných správ by sa do týchto súbojov malo zapojiť snáď až 40 tímov, na strane druhej je samotný protagonista, ktorého meno štafety v tomto roku nesú, dnes v neobvyklej a neľahkej situácii. Kým v minulosti táto pocta patrila maratónskym stáliciam akými boli Ron Hill, Christa Vahlensieck, Derek Clayton, Ingrid Kristansien či Abebe Bikila, rok 2022 je vskutku osobitý. Tvárou tejto štafety i celého maratónu sa stáva ukrajinská víťazka MMM z roku 2009 Olena Burkovská. Vojna ju i s jej deťmi vyhnala z domova. Ten nový, verme že dočasný, našla najprv vo Varšave, neskôr v nemeckom meste Plauen,“ priblížil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Organizátori robia všetko preto, aby sa v úvode októbra vrátila do Košíc, na miesta, ktoré jej priniesli v minulosti toľko radosti. Snáď sa to všetko podarí a medaile na krk najrýchlejším študentským štafetám bude vešať napokon samotná Olena.

Chce naplniť jeden zo svojich detských snov
 
Ďalšia z odhodlanej skupiny bežcov pripravených pokoriť po prvýkrát v živote maratónsku výzvu pochádza z rovnakej obce ako v atletických kruhoch omnoho slávnejší František Višnický, víťaz MMM z rokov 1983 a 1986.
 
Aj keď dnes už Majka Stratilová v rodnom Poľove pri Košiciach nežije, detský sen dobehnúť raz do cieľa maratónu pretrval a v tomto roku začal konečne naberať aj reálne kontúry. I napriek náročnému povolaniu, pracuje ako neurochirurgička v Ústí nad Labem, sa Majka snaží pod vedením Kláry Mirvaldovej trénovať 4 – 5 krát do týždňa a prípravu si dokázala spestriť i vskutku netradične na nedávnom treku v Himalájach. Celé to pred začiatkom októbra chce „zahustiť" niekoľkými pretekmi a stihnúť musí dovtedy ešte jeden ďalší štart. Ten svadobný, na trať spoločného života so svojim vyvoleným partnerom.
Hudobný maratón v spojení so značkou NN Slovensko

Že hudba napomáha pri cvičení potvrdila veda už v roku 1911 experimentom, výsledkom ktorého bolo zistenie, že cyklisti naozaj šliapu do pedálov rýchlejšie s hudbou ako bez nej.
Zrýchlenie a lepší výkon sú zapríčinené tým, ako funguje ľudské telo. Akonáhle pociťujeme únavu, vyšle signál do nášho mozgu, ak je ten však zaneprázdnený a vyrušený počúvaním hudby, volanie po prestávke či spomalení prepočuje.
 
Hudba patrí k maratónu v Košiciach už vskutku od nepamäti. Spomeňme jubilujúcu hudobnú znelku MMM skladateľa Štefana Ladižinského, ktorou sa dodnes otvára každý jeho ďalší ročník, Vivaldiho Štyri ročné obdobia, ktoré rok čo rok zaznievajú hneď po štartovom výstrele, či slávnu cimbalovú kapelu, ktorá na obrátke v Seni vlievala v časoch minulých vytrvalcom energiu do druhej polovice pretekov.
 
A počty hudobných maratónov, jedného z najobľúbenejších sprievodných programov, organizátori už prestali aj rátať. Neopakovateľná atmosféra maratónskych Košíc tak nie je len o húfoch verných Košičanov, ktorí si nevedia predstaviť prvú októbrovú nedeľu bez fandenia na svojom obľúbenom úseku, ale je aj o muzikantoch, DJ-och, spevákoch, začínajúcich kapelách, čo spolu s potleskom vlievajú do žíl vytrvalcov prepotrebnú dávku energie a dobrej nálady.

V tomto roku bude hudobný maratón, v spojení so značkou NN Slovensko, ešte väčší, pestrejší a lákavejší. A ruku k dielu, teda k celkovej produkcii, pridáva tiež asociácia DJ Camp, ktorej členovia už v minulosti prezradili, že hrať na MMM je jednou z ich srdcoviek. 
25.8.2022   /   Cestné behy   /   Autor: BK   /    Foto: Maratónsky klub Košice – Miroslav Kaľavský

Ďalšie články