Čo sa udialo na Medzinárodnom maratóne mieru pred desiatimi rokmi? Skvelé traťové rekordy zásluhou Kimaiya a Mugovej

Čo sa udialo na Medzinárodnom maratóne mieru pred desiatimi rokmi? Skvelé traťové rekordy zásluhou Kimaiya a Mugovej
Pri premýšľaní o tom, čo z priebehu MMM 2012 zaujalo najviac, nemožno obísť najmä explóziu výborných výkonov v pretekoch mužov.
Nielenže sme sa stali svedkami nového traťového rekordu v podaní vtedy iba 22-ročného, pomerne neznámeho Lawrenca Kimayia, ale hranicu pôvodného najrýchlejšieho košického času prekonali v cieli dokonca až štyria bežci. Aj vďaka tomu obsadil košický maratón v koncoročnom účtovaní v európskom rebríčku vynikajúce 9. miesto.

A úspešné boli z tohto pohľadu i preteky žien. Po prvýkrát sa v Košiciach bežalo pod hranicou 2:30 a bol tak z toho, rovnako ako v prípade mužov, nový traťový rekord. Ten však vydržal v platnosti iba rok, lebo už po 12 mesiacoch ho prepisovala ďalšia z rýchlych atlétok. O tom však až niekedy neskôr.
Medzi mužmi sa tentokrát nik z domácich bežcov neprebojoval do najlepšej desiatky, tá iba tesne unikla Jozefovi Urbanovi. Mohol však byť nanajvýš spokojný, keď si časom 2:25:34 zlepšil svoje dovtedajšie osobné maximum. o viac než 6 minút.

Zaujal i projekt Po stopách maratónskych legiend venovaný spomienke na Johna Farringtona, víťaza z roku 1972. Tento Austrálčan meral dlhú cestu do Košíc presne štyridsať rokov po svojom triumfe a spolu s manželkou strávil na východe Slovenska takmer celý týždeň. Spoločnosť medzi čestnými hosťami mu robila i olympijská víťazka v biatlone Nasťa Kuzminová, ktorá do športu zasväcovala i vtedy svojho päťročného syna Jeliseja. Išlo im to výborne. Spolu s tisíckami ďalších bežcov absolvovali ruka v ruke populárny Minimaratón.

Výsledky Medzinárodný maratón mieru, 7. október 2012:

Muži: 1. Lawrence Kimwetich Kimaiyo 2:07:01hod., 2. Philemon Gitia Baaru 2:07:49, 3. Evans Kipkogei Ruto 2:07:49 (všetci Keňa) Ženy: 1. Wanjiku Mugo Hellen 2:29:59 (KEN), 2. Maryna Damantsevich (BLR) 2:31:29, 3. Ehitu Kiros Reda (ETH) 2:33:43

8.9.2022   /   Cestné behy   /   Autor: bk   /    Foto: Maratónsky klub Košice – Tomáš Mačej

Ďalšie články