Čo sa udialo na maratóne v Košiciach pred 70 rokmi? Štrupp mohol byť diamantový

Tak trocha zvláštny maratón sa v Košiciach odohral pred siedmimi desaťročiami v roku 1951. Cesta do Sene, ktorá dlhé roky slúžila i na vytýčenie maratónskej trate, potrebovala generálnu opravu a tak organizátori museli hľadať náhradné riešenie.
Rozhodli sa pre trať smerom na Prešov s tým, že bod obrátky bol vypočítaný a aj zakreslený v obci Lemešany. Z celej tejto zmeny panovala obava, a tak v snahe neprísť o reputáciu, rozhodli sa preteky zorganizovať bez medzinárodnej konkurencie, hoci prihlášky s cudzokrajnými razítkami do schránky prichádzali.

Na štart sa napokon postavilo 75 bežcov a z nich 65 i dobehlo do cieľa. Zhruba o tretinu menej než rok predtým a aj dosiahnuté časy boli napokon výrazne slabšie. Popri chýbajúcej konkurencii sa pod tento stav podpísal i profil trate, na ktorej bolo potrebné prekonať dvakrát nepríjemné stúpanie na Zelený dvor nad Košicami. Tieto nástrahy zjavne podcenil Jindřich Novák zo Sparty Praha, ktorý sa v Lemešanoch obracal späť do cieľa v čase 1:15: 45 no preteky napokon pre úplné vyčerpanie nedokončil.
Rozumnejšie si počínal neskorší víťaz Jaroslav Štrupp, ktorý v prvej časti pretekov svoje sily výrazne šetril. Dnes môžeme v inom slova zmysle povedať, že nimi šetril naozaj dobre. Mysliac tým samozrejme jeho vernosť maratónu v Košiciach. Posúďte sami. Naposledy sa tu predstavil omnoho neskôr, v roku 1974 ako 56-ročný, a pozoruhodný bol i jeho výkon 2:51:12, teda iba o 10 minút slabší ako pri jeho víťazstve pred 23 rokmi! A ak by stihol pridať ešte aspoň jednu účasť, mohol sa neskôr stať vďaka 25 úspešným štartom členom Diamantového klubu MMM. Figuroval by v ňom dnes zároveň ako jediný víťaz tohto prestížneho maratónu.

Pri prezeraní výsledkovej listiny z roku 1951 udrie do očí i to, že iba 17 bežcov reprezentovalo kluby zo Slovenska, zbytok poľa štartoval najmä v pražských či ostravských farbách. Dobe boli poplatné i klubové názvy ako napríklad Stalinovy závody Litvínov, Gottwaldovy závody Brno, Sbor národní bezpečnosti Praha a ďalšie. Zo šiestich košických bežcov si až štyria do tejto kolonky napísali Dynamo Československé dráhy Košice. Najlepší z nich, vtedy 41 ročný Zoltán Kafka, dobehol na 17. mieste v čase 3:04:20.