Čísla rýchlo rastú. Na jubilejný 100. ročník MMM je prihlásených už viac ako 5 500 bežcov

Čísla rýchlo rastú. Na jubilejný 100. ročník MMM je prihlásených už viac ako 5 500 bežcov
Čísla registrovaných na MMM 2023 zatiaľ prekonávajú všetky predpoklady.
Vo chvíľach, keď po vstupe do roka 2023 čítate tieto riadky a do štartu MMM ostáva ešte viac ako 8 mesiacov, vyzerajú počty registrovaných bežcov viac než povzbudivo.
 
Jubilejný 100. ročník doposiaľ prilákal viac ako 5 500 bežcov, čo sú čísla, na ktoré sa organizátori vlani dívali až počas horúceho leta. Zatiaľ prevláda záujem o samotný maratón, keď počet prihlášok na túto kráľovskú disciplínu už dnes prekonáva doterajšie historické maximá. A tie sú prepisované i v ďalších parametroch. Či už sú to počty prihlásených žien, bežcov v programe Môj prvý maratón, no i tých, ktorí prichádzajú na štart zo zahraničia. Tu sa zatiaľ o post najpočetnejšie zastúpenej krajiny medzi sebou pretláčajú Česko z Poľskom, za ktorými vidieť záplavu vlajok z celého sveta.
Neustále sa množia i otázky na finálne počty a teda na nastavené limity. ,,Dnes možno potvrdiť iba to, že vývoj registrácie v jednotlivých disciplínach starostlivo monitorujeme a aj to, že všetky hlavné disciplíny tak, ako ich poznáme z minulosti, sa uskutočnia v nedeľu 1. októbra. No a bezo zmeny ostane i sobotňajšia časť športového programu, v ktorom bude opäť dominovať Minimaratón – U. S. Steel Family Run," povedal pre behame.sk riaditeľ pretekov Branislav Koniar a pokračoval: ,,V súvislosti s rastúcim záujmom môžeme dodať, že sa snažíme zvyšovať i kapacity podpornej infraštruktúry. To okrem iného znamená, že časť bežcov bude môcť po odznení covidových obmedzení opäť rátať i s ubytovaním v študentských internátoch. V ktorých a s akou kapacitou, o tom sa budeme snažiť informovať záujemcov čo najskôr."

Minimaratón sa uskutoční v sobotu

Už sme písali o tom, že otázok k programu jubilejného ročníka MMM neustále pribúda. Viaceré sú spojené i s konaním populárneho Minimaratónu, ktorý už roky poznáme pod názvom U. S. Steel Family Run. I keď organizátori registráciu na toto podujatie ešte neotvorili, potvrdili, že v programe MMM sa s ním počíta. V poradí už 27. ročník tohto rodinného behu sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2023 popoludní a prihlásiť sa naň bude možné už čoskoro, najneskôr na prelome mesiacov február a marec. 
Traja diamantoví

Stať sa súčasťou Diamantového klubu MMM, to nie je len tak. Najlepšie o tom môžu hovoriť jeho samotní členovia, ktorých je dnes 67. Každý z nich sa k dosiahnutiu a prekročeniu méty 25 úspešných štartov dopracoval vlastnou odhodlanosťou, každý v inom čase a za iných okolností. No je zjavné, že ich spája najmä vernosť k maratónu v Košiciach.

,,Je pre nás mimoriadnym potešením privítať v radoch tohto unikátneho klubu jeho troch nových členov. Tých, ktorí sa kvalifikovali do tejto zostavy 2. októbra 2022 zatiaľ ako poslední. Ešte chvíľu potrvá, kým im pred blížiacim sa štartom na našom tradičnom stretnutí odovzdáme čestný certifikát. Nič nám však nebráni priblížiť verejnosti ich bežecké príbehy už teraz. A keďže sú traja, urobíme to na trikrát a pekne po poriadku, teda podľa abecedy," dodal Koniar.

Podľa nej sa ako prvé núka meno Gejzu Jamnického. Svoju premiéru na MMM si naplánoval ako 27-ročný v roku 1991. Uplynulo ďalších 31 rokov kým vlani svoju cestu za týmto primátom úspešne zavŕšil. Už z tejto bilancie vidno, že nie vždy sa mu pošťastilo na štart nastúpiť, nie vždy sa mu náročnú trať podarilo zdolať. No dnes je tento Spišiak reprezentujúci kluby zo Spišskej Teplice a Lučivnej, definitívne vo vyberanej spoločnosti. Nikdy nepatril medzi najrýchlejších, jeho najlepší košický výsledok atakoval hranicu 3 hodín a 30 minút, ale to, ako isto uznáte, nie je v tomto prípade to najdôležitejšie. A keďže v posledných desiatich rokoch chýbal Gejza na štarte iba v nútene obmedzenom roku 2020, zostáva veriť, že sa 1. októbra 2023 postaví opäť na štart.
12.1.2023   /   Cestné behy   /   Autor: BK   /    Foto: Maratónsky klub Košice – Ľubomíra Ištoňová

Ďalšie články