Čína nebude v novembri hostiť posledné majstrovstvá sveta v polmaratóne

Čína nebude v novembri hostiť posledné majstrovstvá sveta v polmaratóne
Od roku 2023 sa budú konať MS v cestných behoch, premiérovú edíciu bude hostiť lotyšská Riga.
MONACO 5. júla - Majstrovstvá sveta v polmaratóne sa v roku 2022 neuskutočnia. Svetová atletika (WA) v utorok informovala o zrušení podujatia, ktoré malo hostiť čínske mesto Jang-čou. Čína totiž pod vplyvom pretrvávajúcej pandémie koronavírusu nie je schopná hostiť túto športovú akciu.

Prezident WA Sebastian Coe uviedol, že v tomto prípade nejde o chybu miestnych organizátorov v Číne, že v novembri sa v Jang-čou nebude súťažiť. Táto lokalita namiesto toho dostala právo hostiť majstrovstvá sveta v cestných behoch v roku 2027.
"Vedenie WA pridelilo Jang-čou ďalšie podujatie v roku 2027, keďže verí miestnym organizátorom. WA tam chce usporiadať vrcholné atletické podujatie pri prvej možnej príležitosti," povedal Coe.

V roku 2022 sa mali konať posledné MS v polmaratóne. Nahradia ich MS v cestných behoch, ich súčasťou budú aj preteky na 5 km a štartovať na podujatí bude môcť aj široká verejnosť, nie iba vytrvalecká elita. Premiérovú edíciu tohto šampionátu bude hostiť lotyšská Riga.

Počas pandémie koronavírusu zaviedla Čína prísne obmedzenia na príchod osôb z cudziny a pri pozitívnych prípadoch na COVID-19 okamžite zaviedla tzv. lockdowny. Vo februári 2022 hostila krajina ZOH a v marci aj ZPH, šlo však o podujatia v úplne uzavretom prostredí bez akéhokoľvek kontaktu s okolitým prostredím hostiteľského Pekingu. Čína od jari 2020 zrušila množstvo významnejších aj menej dôležitých športových podujatí.

5.7.2022   /   Cestné behy   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články