Bozk na štarte ako rituál. Partneri Sasynová a Vebr mieria na Pražský polmaratón

Bozk na štarte ako rituál. Partneri Sasynová a Vebr mieria na Pražský polmaratón
Pražský polmaratón prinesie množstvo jedinečných príbehov. Jedným z nich aj spoločný štart partnerského páru českých reprezentantov Karolíny Sasynovej a Patrika Vebra. 
„Radi do Kene jazdíme najmä kvôli skvelému tréningovému prostrediu a nadmorskej výške 2400 metrov,“ povedal člen RunCzech Racing Teamu Patrik Vebr a dodal:. ,,Tiež je oveľa príjemnejšie stráviť zimné mesiace v teplých krajinách, predchádzame virózam a umožňuje nám to podávať všeobecne oveľa lepšie výkony v tréningoch ako v tomto období v Česku."

Čo konkrétne vám dlhé sústredenie v Itene dalo?
 
Patrik: Moja príprava bola tentoraz iná. Prvýkrát som netrénoval na polmaratón, ale na cestnú desiatku. Týždenná kilometráž síce nebola tak veľká, ale zato tréningový plán obsahoval viac tréningov s vyššou intenzitou. Bohužiaľ bol tréning narušený nešťastnými udalosťami. Na sústredenie som odchádzal so zranením, ktoré ale začalo ustupovať a ja som mohol postupne začať naplno trénovať. Ďalšou udalosťou bolo to, že ma zrazilo auto, keď ma viezol vodič na motorke z obchodu. Našťastie sa nič vážne nestalo, ale odniesol som si niekoľko odrenín, ktoré mi výrazne narušili spánok, teda najdôležitejšiu časť regenerácie. A keď telo na tak náročnom sústredení ide na hranu, niekedy aj ľahko za, potom môže byť akákoľvek drobnosť problém.
Karolína: Ja som bola v Keni zatiaľ zakaždým na kratší časový úsek ako Patrik, vždy štyri až päť týždňov. To sa človek tak akurát stačí aklimatizovať - a za chvíľu ide domov. Tentokrát som ale spoločne s Patrikom absolvovala celý dvojmesačný pobyt. Zvládla som tam odbehať viac kvalitných tréningov, zamerať sa na svoje slabiny a plne sa sústrediť na tréning, čo sa mi v Prahe napriek študijným povinnostiam úplne nedarí. 

V akej tréningovej skupine sa tam obvykle pripravujete? Má význam absolvovať tréningové jednotky s Keňanmi?

Patrik: Do Kene jazdíme po dohovore s trénerom vždy sami a iba plníme nastavený tréningový plán. Tento rok sa k nám ale pridal ako tréner Ján Pernica a niekoľko členov našej pražskej tréningovej skupiny. A bolo super, že sme mohli trénovať spoločne s chlapcami, s ktorými trénujem často aj v Prahe, a pomôcť si tak v príprave. Zároveň sa k nám už druhýkrát pripojil jeden miestny bežec, dvadsaťročný Keňan menom Sam. Čo sa týka osobných rekordov, on je o niečo lepší, než sme my. Nemá ale žiadnu tréningovú skupinu, a preto sa pripojil k nám. Inak nemá úplne zmysel absolvovať tréningy s miestnymi bežeckými skupinami. Trénujú veľmi skoro ráno, majú úplne iný tréningový systém, a navyše sú lepší ako my, preto sa radšej držíme vlastného plánu a ideme svoju prípravu.
 
Karolína: Ja som bola na kempe v našej tréningovej skupine jediné dievča, takže som odtrénovala väčšinu tréningov sama. Mám to tak ale rada, viem, že som na to sama a musím to zvládnuť. Niekedy je ťažké pobiť sa s podmienkami, napríklad vetrom, ale verím, že mi to posilňuje psychiku. Párkrát mi ale s tréningom pomohol napríklad Patrik, pre ktorého je môj ťažký tréning ako taká málinko náročnejšia ľahká fáza. Občas sa to dá takto pekne spojiť a mne to veľmi pomôže.

Spoločne často trénujete aj v Česku, ale samozrejme výkonnosť alebo spôsob tréningu bežca a bežkyne sa líšia. V čom si ale môžete vyhovieť a pomáhať?
 
Karolína: Beháme spoločne také tie voľné, regeneračné behy, to ide pekne spojiť. Namiesto bežných výletov si občas robíme „bežecké výlety“, kedy nájdeme nejaké pekné miesto a ideme si tam spolu zabehať, to je super. Zároveň mi Patrik pomáha s ťažkými tréningami, keď to vyjde a sedí mu to do jeho prípravy. Ja mu s takými tréningami môžem pomôcť maximálne tak, že s ním idem na bicykli...

V rámci Pražského polmaratónu sa spoločne postavíte aj na štart. Ako očakávate, že budú prebiehať posledné okamihy pred štartom? Vykonáte nejaké spoločné rituály? Ako vám prítomnosť partnera môže pomôcť?
 
Patrik: Nemáme za sebou zatiaľ veľa pretekov, kde sme bežali spoločne. Preteky od RunCzechu ale majú vždy krásnu atmosféru a o to to bude pre nás krajšie, keď budeme stáť na štarte spolu. Tesne pred štartom si určite poprajeme šťastie, dáme si pusu a potom sa už budeme sústrediť každý sám na seba.
Koľko času strávite doma rozprávaním o atletike a behaní? Je to vo vašom voľnom čase bežná téma?
 
Patrik: Zaberá nám to veľa času. V podstate aj keď nebeháme, tak sa bavíme o behaní. Tým, že atletike venujeme obaja naozaj veľa času a úsilia a stopercentne tým teraz „žijeme“, tak sú aj hovory o tréningoch a pretekoch na dennom poriadku. Prakticky po každom tréningu si vymeníme pár slov o tom, ako sme sa cítili, ako rýchlo sme behali a podobne. Rozoberáme tiež naše ciele v sezóne, kalendár a sústredenie máme vždy naplánované dlho dopredu.
 
Karolína: Ja od tých všetkých bežeckých tém občas aj rada vypnem. Patrik naopak rád všetko rozoberá, študuje aktuálne trendy, a tie mi potom tlmočí. (smiech)

Takže Patrik ako ten skúsenejší je tým dominantným „trénerom“ a mentorom?
 
Patrik: To je otázka asi skôr na Káju, ale asi sa dá povedať, že ja som ten „posadnutý“, neustále študujem nové veci, počúvam podcasty, čítam rôzne publikácie a snažím sa ich potom prispôsobiť, aby to bolo aplikovateľné pre nás, a odovzdávam tie informácie Káji. Uznávam, že občas je to trochu „too much“, ale holt je to náš život.
Karolína: Pre mňa je Patrik niečo ako druhý tréner. Samozrejme má vždy hlavné slovo náš tréner Ján Pernica, tomu plne dôverujeme a plníme jeho tréningy. Keď ale nastane situácia, že si s niečím neviem rady alebo potrebujem jednoducho len povzbudiť, prídem za Patrikom. Občas ale Patrikovu radu v tréningu neprijmem. Keď za mnou príde s vetou „keby si to robila takto a takto, bola by si lepšia" alebo „mohla by si skúsiť začať robiť toto", tak v žiadnom prípade nebudem robiť to, čo mi povie. Keď ale za ním prídem s niečím ja sama, tak je to iné.

A ako to vyzerá s jedálničkom v spoločnej domácnosti? Máte ho úplne vyladený, že si pripravujete to isté? Ako si strážite stravu?
 
Patrik: Stravu si najmä v poslednej dobe veľmi strážime. Tým, že spolu žijeme, tak väčšinu času aj jeme to isté. Píšeme si tiež kalorické tabuľky, aby sme vedeli, či máme všetkého dosť a zvládame „doplniť“ všetko, čo sme vydali v tréningu. A ako som spomínal už predtým, aj v rámci stravy sa snažím neustále vzdelávať, zisťovať najnovšie trendy a preberať si získané informácie pre nás oboch. Vlastne máme také tri najdôležitejšie, základné piliere: tréning, regeneráciu a stravu. Všetko ide ruka v ruke.
 
Karolína: Ja som v tomto väčší „lajdák“. Občas keď spolu nie sme a varím len pre seba, tak si dám rada niečo menej zdravé, toľko to neriešim. V poslednej dobe sa ale snažím viac, najmä keď veľmi trénujem a telo má väčšie nároky na plnohodnotnú stravu.

V rámci Pražského polmaratónu absolvuje Karolína svoj iba druhý polmaratón. Patrik zase zaútočí tretíkrát za sebou na pozíciu najrýchlejšieho českého bežca týchto pretekov. Čo chcete prvú aprílovú sobotu v pražských uliciach dosiahnuť?
 
Karolína: Teraz pobežím polmaratón prvýkrát v určitej forme, že sa cítim na to ho odbehnúť kvalitne. Rada by som bežala okolo 1:15 hod, ale čas pre mňa na polmaratóne nie je primárny, skôr mi pôjde o umiestnenie.
 
Patrik: Motivácia vyhrať tretíkrát určite je, ale uvidíme, ako to pôjde, pretože na predchádzajúce dva ročníky sme smerovali prípravu práve na polmaratón, zatiaľ čo teraz to bolo hlavne na desať kilometrov.
31.3.2025   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech

Ďalšie články