Beh na počesť vojnových veteránov vyhrali Košút a Hačundová

Beh na počesť vojnových veteránov vyhrali Košút a Hačundová
Na štartovnú čiaru „Behu na počesť vojnových veteránov“ sa dnes postavil rekordný počet bežcov.
BRATISLAVA 11.novembra – Celkovo 253 účastníkov – vojakov v plnej poľnej vrátane príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, reprezentantov Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica na čele s riaditeľom Matejom Tóthom, verejnosti a tiež ministra obrany SR tak odbehnutím 5,2 km trasy v Bratislave - Petržalke vzdali hold hrdinom pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.
Beh odštartoval o 11.11 h výstrelom účastník protifašistických bojov Branislav Tvarožek. Práve o 11. hodine a 11. minúte 11. novembra 1918 zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne vo Francúzsku, ktorým sa skončila 1. svetová vojna. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen trvalo toto ozbrojené stretnutie nepretržite viac než štyri roky. Tento deň bol bezprostredne po jej skončení vyhlásený za Deň vojnových veteránov.


„Straty, ktoré si vyžiadala nielen 1. svetová vojna, ale vôbec každý ozbrojený konflikt, sú jazvou na ľudstve, ktoré nám pripomínajú, že mier nie je samozrejmosťou. Všetci statoční muži a ženy, ktorí hájili alebo v súčasnosti hája princípy slobody a demokracie si zaslúžia našu úctu, vďaku a rešpekt,“ uviedol minister obrany spolu s poďakovaním všetkým, ktorí dnes prišli vzdať hold vojnovým veteránom prostredníctvom behu so symbolom červeného maku na hrudi.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov a 104. výročia ukončenia 1. svetovej vojny sa dnes na vojnovom cintoríne v Bratislave v mestskej časti Petržalka – Kopčany uskutočnila tiež pietna spomienka venovaná obetiam vojen. Vojnovým veteránom dnes za rezort obrany vzdal úctu generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák. Veteránom prvej a druhej svetovej vojny, ale tiež novodobým veteránom – účastníkom misií a operácií pod záštitou Organizácie spojených národov, Európskej únie či Severoatlantickej aliancie, príslušníkom a príslušníčkam Ozbrojených síl SR poďakoval za to, čo dokázali urobiť pre Slovenskú republiku a pokojný život našich občanov. „S hrdosťou v srdci venujme tichú spomienku všetkým tým, ktorí vo víre dvoch svetových vojen a ďalších vojnových konfliktov prišli o to najcennejšie, svoj život,“ uviedol.

Na počesť vojnových veteránov bude dnes od 18.00 h na Bratislavskom hrade premietaná videoprojekcia červených makov.

Kompletné výsledky
11.11.2022   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Ďalšie články