Slovensko má vo vytrvaleckej kategórii nových krosových šampiónov. Premiérové tituly v Čunove v areáli Divoká voda získali u mužov prekvapujúco aj Peter Fraňo z AK Mostáreň Brezno a u žien Elena Dušková z banskobystrickej Dukly.
Trailový špecialista Fraňo v dramatickom finiši pretekov na 10 km predstihol obhajcu titulu Mareka Hladíka z BMSC Bratisava, keď sa k rozhodujúcemu nástupu odhodlal približne v polovici záverečného jednokilometrového okruhu. Študent UMB v Banskej Bystrici urobil v tomto roku obrovský výkonnostný skok: ešte v apríli na M-SR na 10 000 na ovále (skončil 6.) zaostal za Hladíkom (získal už 19 medailu z M-SR, jeho bilancia je 4 – 9 – 6) o viac ako minútu, teraz ho zdolal o 5 sekúnd.

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
Marek Hladík: „Taktika bolo bežať od začiatku rýchlo a postupne ho ešte vystupňovať, aby som sa striasol súperov, ale nevyšlo to. Na šiestom kilometri sa trojčlenná skupinka mojich prenasledovateľov rozpadla a myslel som si, že mi bude stačiť udržať toto tempo do cieľa, aby som vyhral. Lenže zrazu sa pri mne objavil Peter Fraňo a držal sa ma ako kliešť, aj keď som sa snažil čo najviac stupňovať tempo. Pol kilometra pred cieľom nastúpil a na jeho trhák som už, žiaľ, nezareagoval.“

Fraňo v auguste zaujal v prestížnej súťaži OCC na 56 km s prevýšením viac ako 3500 m v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc, kde na trati z Orsiéres do Chamonix skončil siedmy za 5:27:56 h, a o mesiac skôr zvíťazil v štvrtých pretekoch seriálu Svetového pohára Svetovej asociácie behu do vrchu (WMRA) Tatra SkyMarathon s dĺžkou 40 km a 3300 nastúpanými výškovými metrami časom 4:30:18,5 h.

Peter Fraňo: „Víťazstvo ma prekvapilo. Išiel som si svoje a vôbec som sa nezaoberal tým, ako skončím. Nemal som žiadne očakávania. Ale takéto niečo sa mi veru ani len nesnívalo, lebo v poslednom čase som už viac oddychoval a pripravoval sa na skialpinistickú sezónu, ktorá sa už blíži. V prvých troch kolách som sa snažil bežať voľnejšie, potom som si skontroloval, kde sa asi nachádzam, a keďže síl som mal dosť, začal som zrýchľovať.“

Na čunovskom šampionáte bol tuhý aj boj o bronz: získal ho až na „páske“ Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava), ktorý tesne zdolal Radovana Tomečka zo Slávie STU. Bývalý vodný slalomár si na konto pripísal už tretí bronz – po polmaratóne a maratóne – z tohtoročných slovenských bežeckých šampionátov.
Elena Dušková, ktorá by mala štartovať aj na decembrových ME v írskom Dubline v kategórii do 23 rokov, si pre svoj premiérový ženský seniorský krosový titul dobehla suverénne. V polovici pretekov vytrvalkýň na 8 km zaradila zverenka Marcela Lopuchovského najvyšší rýchlostný stupeň a triumfovala s náskokom 45 sekúnd pred ďalšou senzáciou čunovských M-SR, výborne bežiacou už 48-ročnou Ivetou Furákovou zo ŠK Detva v pohybe. Bronz, takisto ako v roku 2018, si vybojovala šampiónka z roku 2019 Silvia Valová. Aj výkon zverenky Mareka Vojníka v AK ZVP Lučatín bol obdivuhodný, keď len pred niečo viac ako šiestimi mesiacmi priviedla na svet synčeka.

Elena Dušková: „K titulu som sa dopracovala ľahšie, ako som myslela. Som milo prekvapená, lebo psychicky som bola nastavená na niečo oveľa horšie. Na rovinatej trati, ktorá mi extrémne vyhovuje, sa mi bežalo výborne – na stupnici od jeden do desať by to bola osmička. Kríza tentoraz, našťastie neprišla. Mne sa to veru často nestáva. Keď som v polovici pretekov zistila, že bežím stále s veľkou rezervou, zrýchlila som a súperky na to nezareagovali.“

Iveta Furáková: „Pôvodne som nemala na šampionáte ani štartovať, prišla som len s našimi deťmi z klubu, ktoré štartovali vo finále Detského štafetového krosu a skončili tretie. V tomto roku som si splnila veľký sen a v Banskej Bystrici som zvládla maratón pod tri hodiny – za 2:57:19. Na krosových majstrovstvách Slovenska som mala skromný cieľ – skončiť okolo 10. miesta.“

V súťaži míliarov na 4 km dominoval Peter Kováč z usporiadajúceho klubu Slávia STU Bratislava, ktorý si na konto pripísal po roku 2019 druhé krosové míliarske a celkovo ôsme zlato z majstrovstiev Slovenska (2021 – 800 m, 1500 m, 1500 m/hala, kros/míliari, 2020 – 3000 m h , 2019 – kros/míliari, 1500 m, 1500 m/hala). Striebro si vybojoval šampión spred troch rokov Michal Mojžiš a bronz juniorský majster SR 2019 Marek Ondrovič.

Aj Karin Suranová z dubnického Spartaka rozšírila svoju medailovú zbierku z M-SR o ďalšie krosové zlato. V roku 2019 triumfovala v súťaži junioriek, teraz bola najlepšia v kategórii žien na míliarskej 4-kilometrovej trati.

V pretekoch juniorov na 6 km jasne dominoval slovenský rekordér na 10 km na ceste Michal Staník z BK Lysá pod Makytou, ktorý v teste pred decembrovými ME predstihol strieborného Pavla Brejčáka (AK ZVP Lučatín) až o 50 sekúnd. Bronz patril dorasteneckému majstrovi SR 2019 Ondrejovi Malekovi zo žilinskej Slávie ŽU. O zlate na 4 km junioriek tiež nebolo pochýb, zvíťazila hlavná favoritka Zuzana Michaličková z AO Žilina pred pezinskou orientačnou bežkyňou Zuzanou Kováčovou a slovenskou šampiónkou na 10 km na ovále i na ceste Eliškou Klepkovou zo Slávie STU . Ďalšia potenciálna účastníčka kontinentálneho dublinského šampionátu Lucia Šišoláková pre chorobu neštartovala.
V kategórii dorastencov na 4 km vyhral špecialista na 800 m a tohtoročný halový majster SR dospelých v tejto disciplíne Tomáš Janíček z BK Lysá pod Makytou, z dievčat – bežali 3 km – sa zlato zaligotalo na hrudi Niny Messerschmidtovej z banskobystrickej Dukly. Úžasné sólo predviedol v pretekoch starších žiakov (3 km) individuálny člen SAZ Filip Jančík, naopak, u dievčat bojovali na dvojkilometrovej trati do posledných metrov o titul Michaela Ivančová (1. AK Humenné) a Karolína Miklóšová zo ŠK Atóm Levice. Na 1,5-kilometrovej trati sa z prvenstva tešili favorit Matej Knapčok (AK veterán Bratislava) a Viviána Popovičová (Slávia TU Košice).

Poradie v BP SAZ 2021 (po 8. kole)

FAKTY Z ČUNOVA

MUŽI-VYTRVALCI (10 km): 1. Peter Fraňo (AK Mostáreň Brezno) 33:46, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 33:51, 3. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 34:45, 4.Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) 34:45, 5. Matúš Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 35:10, 6. Henrich Hasch (ŠK Run for Fun Bratislava) 35:13. DRUŽSTVÁ: 1. BMSC Bratislava 26, 2. Slávia STU Bratislava 29, 3. AK ZŤS Martin 58.

ŽENY-VYTRVALKYNE (8 km): 1. Elena Dušková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 31:02, 2. Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe) 31:47, 3. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 32:07, 4. Nikola Čorbová (BMSC Bratislava) 32:28, 5. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o, z. B. Bystrica) 32:45, 6. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) 33:31. DRUŽSTVÁ: 1. AK ZVP Lučatín 21, 2. BMSC Bratislava 23, 3. AK Bojničky 26.

Kompletné výsledky

MUŽI-MÍLIARI (4 km): 1. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 13:15, 2. Michal Mojžiš (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 13:22, 3. Marek Ondrovič (AC Malacky) 13:23, 4. Dalibor Jakal (Slávia Trenčín o. z.) 13:35, 5. Lukáš Koperdák (Slávia STU Bratislava) 13:52, 6. Aurel Barto (AK ZVP Lučatín) 13:58. DRUŽSTVÁ: 1. Slávia STU Bratislava 21, 2. AC Nové Zámky 36, 3. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica 37.

ŽENY-MÍLIARKY (4 km): 1. Karin Suranová 15:37, 2. Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 16:16, 3. Renáta Šikulová (Triathlon Mood o. z.) 16:26, 4. Zuzana Bibzová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 16:28, 5. Nina Masaryková (Slávia STU Bratislava) 18:18, 6. Veronika Bakalárová (BK Lysá pod Makytou) 18:30. DRUŽSTVÁ: Nehodnotili sa.

JUNIORI (6 km): 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 20:06, 2. Pavol Brejčák (AK ZVP Lučatín) 20:56, 3. Ondrej Malek (Slávia ŽU Žilina) 21:07. DRUŽSTVÁ: 1. BK Lysá pod Makytou 15, 2. TJ Obal servis Košice 22, 3. AC Nové Zámky 33. JUNIORKY (4 km): 1. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 15:28, 2. Zuzana Kováčová (KOB Sokol Pezinok) 15:49, 3. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 15:57. DRUŽSTVÁ: Nehodnotili sa. DORASTENCI (4 km): 1. Tomáš Janíček (BK Lysá pod Makytou) 14:14, 2. Slavomír Adam (SK ZVP Lučatín) 14:15, 3. Erik Novák (AC Stavbár Nitra) 14:16. DRUŽSTVÁ: 1. AC Stavbár Nitra) 28, 2. KOB Sokol Pezinok 49, 3. AC Nové Zámky 54. DORASTENKY (3 km): 1. Nina Messerschidtová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 11:55, 2. Michaela Salayová (AC Malacky) 12:03, 3. Terézia Klementisová (ŠK ŠOG Nitra) 12:24. DRUŽSTVÁ: 1. AC Malacky 29, 2. AK ZZO Čadca „A“ 38, 3. AK ZZO Čadca „B“ 42.

20.11.2021   /   Aktuality   /   Autor: Gabriek Bogdanyi   /    Foto: Jan Luky / Video: TA3