Bratislavaský maratón sa pobeží na novej trati, súčasťou aj polmaratónske majstrovstvá Slovenska

Bratislavaský maratón sa pobeží na novej trati, súčasťou aj polmaratónske majstrovstvá Slovenska
Po vlaňajšej virtuálnej podobe jubilejného 15. ročníka v dôsledku pandémie COVID-19 sa populárny ČSOB Bratislava Marathon vracia do klasickej podoby, v akej sa naposledy uskutočnil 7. apríla 2019.
Organizátori pripravili na víkend 4. a 5. septembra dovedna deväť disciplín. V hlavnom programe sa v nedeľu 5. septembra od 9.00 h pobežia maratón, polmaratón, maratónska a polmaratónska štafeta. Sobotný program sa 8. septembra začne už o 9.30 h pretekmi lezúňov, od 10.00 h nasledujú detské behy na tratiach 300, 600 a 800 m, o 14.00 h príde na rad minimaratón a súťaže pre seniorov (Senior Run and Walk) na 4,2 km a dianie vyvrcholí o 16.00 h pretekmi na 10 km.

„Tešíme sa, že sa po takmer jedenapolročnej pauze opäť stretneme s tisíckami bežcov, ktorí nám aj napriek nepriaznivej pandemickej situácii v uplynulom období ostali naďalej verní. Snažili sme sa s nimi ostať v kontakte prostredníctvom rôznych virtuálnych behov, výziev a súťaží. Verím, že nám zachovali priazeň a na štarte uvidíme maximálny možný počet bežcov,“ nádejal sa riaditeľ 16. ročníka ČSOB Bratislava Marathon Jozef Pukalovič. „Momentálne organizujeme pravidelné tréningy pre potenciálnych účastníkov podujatia na bratislavskom Štrkovci a takisto ponúkame tréningové plány aj ľuďom z celého Slovenska.“
Podľa aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) z 12. 8. 2021 je maximálny počet účastníkov 5000, pričom štartové čísla budú organizátori vydávať v „režime OTP“ – čiže plne zaočkovanej osobe, osobe schopnej preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín (alebo antigénového testu nie staršieho ako 48 hodín), alebo osobe, ktoré prekonala COVID-19 nie viac ako 180 dní pred štartom pretekov.

„Dbáme o bezpečnosť účastníkov, a preto budeme bezvýhradne trvať na dodržaní všetkých aktuálne platných podmienok vydaných ÚVZ,“ informoval Jozef Pukalovič. Organizátori uvažujú aj o zriadené dočasného mobilného odberného testovacieho miesta pre účastníkov.

Hlavné nedeľné disciplíny populárneho podujatia sa pobežia na novej trati. Zmenu si vyžiadala výstavba v okolí Eurovea, rekonštrukcia Pribinovej a Landererovej ulice, finalizácia diaľničných úsekov R4D7 a na to nadväzujúce presmerovania a obchádzky.Trasa detských pretekov ostane rovnaká ako v minulých rokoch, minimaratón a desiatka budú mať mierne upravenú trasu vzhľadom na stavebné zmeny v okolí Eurovea.

Súčasťou bratislavského mestského maratónu budú aj polmaratónske majstrovstvá Slovenska. V rámci maratónu uskutočnia už siedmy raz, predtým sa na tomto podujatí súperilo o majstrovské tituly v rokoch 2009, 2010, 2014, 2016, 2019 a 2020, pričom posledný šampionát sa uskutočnil v provizóriu na dunajskom nábreží ako jediná klasická disciplína ČSOB Bratislava Marathon. Na štarte by nemali chýbať dvaja najlepší slovenskí vytrvalci Tibor Sahajda, polmaratónsky majster SR 2013, 2018, 2019 a obhajca titulu Marek Hladík, 14-násobný medailista z M-SR, štvornásobný zlatý (2020: polmaratón, maratón, kros, 2021: beh do vrchu). Šampionát bude aj 5. kolo Bežeckého pohára SAZ 2021, ktorý tvorí momentálne 10 podujatí.

20.8.2021   /   Aktuality   /   Autor: gb   /    Foto: becool

Ďalšie články