Behaj lesmi Štiavnické vrchy: Deti sa môžu tešiť na multifunkčné ihriská uprostred prírody

Behaj lesmi Štiavnické vrchy: Deti sa môžu tešiť na multifunkčné ihriská uprostred prírody
V nedeľu 21. augusta bude v okolí Šiavnických Baní 3. kolo bežeckého projektu Behaj lesmi, ktorý českí organizátori po šiestich rokoch úspešného fungovania za riekou Morava premiérovo priniesli na Slovensko. Prvé kolo tohto projektu zažili účastníci 19. júna v okolí starobylého Devína, druhé pokračovanie bolo 17. júla vo Veľkej Fatre na Malinom Brde s centrom v Hrabove.
Kapacita pretekov je tisíc bežcov všetkých vekových kategórií od malých detí až po veteránov. Ani na jednom slovenskom kole táto povolená méta nebola naplnená.
V prvom kole sa predstavilo viac ako tristo bežcov, v druhom kole to už bolo sedemsto. Približne 700 – 800 milovníkov behania v prírode očakávajú organizátori aj teraz v okolí Banskej Štiavnice.

,,Pomaly rozmýšľame nad tým, že už teraz na jeseň spustíme registráciu záujemcov o účasť na pretekoch 2. ročníka Behaj lesmi, ktoré máme záujem rozšíriť o ďalšie dejiská. V priebehu tohto prvého ročníka sme si overili, že o podujatie takéhoto typu je na Slovensku záujem. Už prvé preteky v Devíne nám potvrdili, že sme vhodne využili dieru na trhu v ponuke bežeckých podujatí v prírode pre všetkých a našli sme ľudí, ktorí o podobnú súťaž majú záujem,“ konštatoval Richard Valoušek zo spoločnosti Raul.cz, ktorý patrí k zakladateľom podujatia.

Dobrá spätná väzba od bežcov i vedenia SAZ

,,Veľmi dobrá spätná väzba od pretekárov nám ukázala, že sme na Slovensku našli úrodnú pôdu, na ktorej sa nášmu projektu bude dariť. Preto uvažujeme, že budúci rok tých kôl bude viac,“ pokračoval človek, ktorý s týmto nápadom prišiel v roku 2015. ,, Aj v Česku sme začínali so štyrmi kolami, neskôr sme pridali ďalšie tri a od roku 2018 organizujeme ročne osem podujatí nášho seriálu. Běhej lesmi funguje od jari do jesene. Bez väčšej prestávky. Náš seriál nemal prestávku ani v ťažkom roku 2020, keď sa mnohé športové, kultúrne a spoločenské podujatia rušili pre COVID-19.
My sme dokázali zrealizovať všetky naplánované akcie, s ktorým sme na začiatku roku predstúpili pred milovníkov lesných behov.,“ zdôraznil Richard Valoušek a pokračoval: ,,Silným magnetom pre účastníkov je aj to, že naše preteky organizujeme v lokalitách, do ktorých sa ľudia bežne nedostanú. Sú to chránené krajinné oblasti, resp. národné parky, bývalé vojenské priestory, územia, ktoré sú chránené UNESCO, unikátne miesta na mape našej krajiny.“

Práve možnosť pozrieť sa na miesta, kam noha nezainteresovaného človeka tak často nevkročí, bola vhodnou pozvánkou pre všetkých priateľov behania a pohybu v prírode. Práve šanca vidieť a zažiť tieto miesta a lokality bol hlavný dôvod, prečo každý rok počty prihlásených bežcov utešene rástli. A treba zdôrazniť, že vo všetkých vekových kategóriách.

Preteky v Banskej Štiavnici zaradili do Bežeckého pohára SAZ

Preto nie div, že českí organizátori so svojim osvedčeným projektom sa tento rok podujali osloviť celú slovenskú bežeckú komunitu. Pomôcť by im k tomu mali dve veci. Prvou je fakt, že bežci zo Slovenska sa o projekte Běhej lesy veľmi rýchlo dozvedeli a začali chodiť na tieto v Česku čoraz populárnejšie preteky. A druhou povzbudzujúcou informáciou pre širokú slovenskú bežeckú komunitu je fakt, že 3. kolo seriálu Behaj lesmi v Banskej Štiavnici bude zároveň aj 4. kolom Bežeckého pohára SAZ.

To je dôkaz, že českí iniciátori seriálu našli pochopenie a podporu aj u funkcionárov Slovenského atletického zväzu. Viceprezident SAZ Ladislav Ašványi na nedávnom rokovaní priznal, že seriál bude SAZ podporovať najmä preto, že už dve jeho kolá ukázali, že je to veľmi životaschopný projekt, ktorý má v sebe veľký potenciál. Preto Valouškovi a spol. ponúkol spoluprácu.

Aj vďaka tomu budú v nedeľu 21. augusta v Štiavnických Baniach v akcii napríklad aj ľudia, ktorí sa angažujú v projekte Detská atletika. Takže do dejiska pretekov môžu bez obáv prísť celé rodiny. Lebo kým rodičia si môžu otestovať sily na niektorej z nesúťažných tratí na tri až päť kilometrov, ich ratolesti sa môžu pod dozorom skúsených inštruktorov Detskej atletiky vhodnou a hravou formou zoznámiť s kráľovnou športov. Môžu spoznať niektoré ľahkoatletické disciplíny, môžu si v nich vyskúšať svoju zručnosť a môžu si zmerať sily so svojimi rovesníkmi.

Deti sa môžu tešiť na multifunkčné ihriská uprostred prírody

,,Do Štiavnických Baní prinesieme nejaké pomôcky, multifunkčné bežecké ihriská a prekážkové dráhy, aby sa deti mohli s atletikou bližšie zoznámiť,“ povedal Jaroslav Dobrovodský zo SAZ na margo zapojenia do projektu Behaj lesmi. ,,Vieme osloviť malých atlétov. Vieme sa s nimi zahrať súťaže o vecné ceny a suveníry, aby mali pamiatku na preteky v Štiavnických Baniach,“ dokončil svoju ponuku Jaroslav Dobrovodský.
Ladislav Ašványi prisľúbil, že o možnosti športovať v Banskej Štiavnici bude prostredníctvom internetu a sociálnych sietí informovať všetky agilné školy a škôlky zo Stredoslovenského regiónu, v ktorých sa Detská atletika už dávnejšie ujala, kde ju vedia robiť. ,,O pretekoch v Banskej Štiavnici dáme vedieť šikovným skupinám v okolí Detvy, Zvolena, Banskej Bystrice, Brezna, Žiaru nad Hronom, Lučenca. Do dejiska môžu prísť rodičia s deťmi z celého stredného Slovenska,“ zdôraznil Ladislav Ašványi.

V súvislosti so súťažami pre dospelých tiež uviedol, že vytrvalci, ktorí chcú bodovať v Bežeckom pohári SAZ, by sa mali rozhodnúť pre trať na 10 – 12 kilometrov s časovým limitom tri hodiny. Práve v tej sa budú dať získať body do tohto dlhodobého súťažného projektu SAZ, ktorý sa z iniciatívy SAZ zrodil iba minulý rok. Záujemcovia všetky potrebné informácie o 3. kole Behaj lesmi v okolí Banskej Štiavnice nájdu na oficiálnej internetovej stránke SAZ i na stránke českých organizátorov. Do Bežeckého pohára SAZ sa dalo prihlásiť do 18. augusta. Kto to stihol, mal zľavu na štartovnom a získal ďalšie benefity od SAZ a od organizátorov akcie, ktorá má okrem športového zamerania ešte dva ciele. Jedným je ochrana prírody a úcta k nej, druhým charita a pomoc ľuďom, ktorí to nevyhnutne potrebujú. Predovšetkým ľuďom, ktorí sa starajú o deti so zdravotným handicapom.
20.8.2021   /   Aktuality   /   Autor: Štefan Žilka   /    Foto: behjlesmi.sk

Ďalšie články