Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Vytrvalci zo Záhoria a Slovácka spoločne bilancovali

Vyše stovku ocenení za najlepšie výsledky v jednotlivých vekových kategóriách odovzdali v sobotu večer v sále kultúrneho domu v Gbeloch organizátori 2. ročníka medzinárodného projektu Moravsko-slovenský bežecký pohár
GBELY 30. januára (SITA) - Vyše stovku ocenení za najlepšie výsledky v jednotlivých vekových kategóriách odovzdali v sobotu večer v sále kultúrneho domu v Gbeloch organizátori 2. ročníka medzinárodného projektu Moravsko-slovenský bežecký pohár. Na slávnostnom programe v réžii bývalého exministra a dlhoročného propagátora kondičného behu na Záhorí Miroslava Jureňu sa zišlo takmer 250 účastníkov z Čiech a Slovenska.

   Tohtoročné pokračovanie spolupráce medzi organizátormi celoročných súťaží Grand Prix Slovácko a Grand Prix Záhorie prinieslo citeľný nárast záujmu o bežecké pohybové aktivity. Ako potvrdil šéf súťaže za moravskú stranu Pavel Bíla z bežeckého klubu Hodonín, v roku 2010 štartovalo na tridsiatich dvoch podujatiach seriálu celkovo 7463 súťažiacich, čo je o 1651 viac ako v roku 2009. "Aj v ďalších štatistických ukazovateľoch, ktoré pravidelne zverejňujeme na našej stránke, sú údaje vyššie ako pred rokom," informoval Bíla.

   Podľa šéfa súťaže za slovenskú stranu Radovana Michalicu z Junior klubu Borský Mikuláš, dlhodobá súťaž prináša aj ďalšie pozitíva. "Možno tiež oceniť, že stúpa tiež spoločenská úroveň podujatí. Napríklad slávnostného vyhlasovania sa zúčastnili a ocenenia odovzdávali v Gbeloch okrem zástupcov Juhomoravského kraja a Trnavského kraja Stanislava Juránka so Zdenkom Čambalom aj primátori a starostovia desiatich miest a obcí, kde sa bežecké preteky stali hodnotnou súčasťou miestneho športového života," doplnil pozitíva tohtoročného bilancovania slovenský zástupca.

   Aj keď na moravsko-slovenskom pomedzí má bežecké hnutie dlhoročnú históriu a početné zastúpenie, úsilie viacerých skupín o zjednotenie spoločných aktivít dlho nenachádzalo potrebnú odozvu a stávali sa prípady, že podujatia termínovo kolidovali, alebo organizátori nemali podporu miestnych inštitúcií. Paradoxne, až impulz od usporiadateľov tradičných chodeckých pretekov Záhorácka dvadsiatka v Borskom Mikuláši, kde v ostaných rokoch zaznamenali citeľný úbytok štartujúcich, spojil organizátorov v regiónoch Záhoria aj Slovácka. Medzitým sa k nim pridali aj Hornoorešanci z druhej strany Malých Karpát. "Pôvodná myšlienka Grand Prix Záhoria sa tak rozrastá a to je dobre. Naša Záhorácka dvadsiatka bola v minulosti perlou chodeckých podujatí minimálne v strednej Európe, ale ekonomická situácia aj v iných krajinách sa podpísala pod úbytok štartujúcich. Ak sme chceli, aby Borský Mikuláš neprišiel o kvalitné atletické podujatie, ponúkli sme bežcom spojiť sily," priblížil prvotný impulz vzniku bežeckej Búranskej desiatky dlhoročný tajomník domáceho klubu Ján Dobiáš. Bol to práve on, ktorý spolu s ďalším "búranským" chodcom a predsedom Juniorklubu Jozefom Petríkom navrhol bežeckým organizátorom zo Záhoria spojiť svoje úsilie do spoločnej súťaže Grand Prix Záhoria. "Ešte nie tak dávno v našom regióne boli 4 bežecké preteky v roku, dnes sa do spoločného projektu s moravskými organizátormi hlási 12 podujatí," doplnil mozaiku informácií J. Dobiáš.

   Iniciátori spoločnej pohárovej súťaže pre bežcov vytrvalcov z oboch brehov rieky Morava nechcú zostať len pri doterajšej podobe seriálu. Skúsenosti z moravskej strany ukázali, že je v bežeckom hnutí najvyšší čas myslieť tiež na nástupcov vo veteránskych kategóriach. Aj preto už v tomto roku "povinne" zaradia do súťažného programu všetkých 32 podujatí spoločného moravsko-slovenského seriálu mládežnícke kategórie. Pripravené sú aj ďalšie novinky, ktoré z veľkej miery budú závisieť aj od možností a zdrojov v rámci cezhraničnej spolupráce, či regionálnych a miestnych samospráv.
30.1.2011 / Bleskovky / SITA