Úradník skončil tesne za prvou dvadsiatkou, všetky slovenskí chodci si v Eugene zlepšili osobné rekordy

Miroslav Úradník v pretekoch na 35 km takmer zdolal aj olympijského víťaza z Tokia v chôdzi na 50 km.
BRATISLAVA 25. júla - V záverečný deň majstrovstiev sveta v atletike v americkom Eugene mali šampionátovú premiéru mužské preteky v športovej chôdzi na 35 km, v ktorých sa predstavili aj dvaja Slováci. Miroslav Úradník zaostal len o jednu sekundu za najlepšou dvadsiatkou, s časom 2:31:16 h si zlepšil osobný rekord a skončil na 21. pozícii. Dominik Černý tiež zaznamenal svoj najlepší výkon v kariére na tejto trati (2:35:39 h) a obsadil 31. priečku z 50 pretekárov. Obaja majú za sebou debut na MS.

Úradník bol siedmy najrýchlejší Európan a dosiahol najlepší slovenský výsledok na MS v Eugene. O dve miesta prekonal zápis chodkyne Hany Burzalovej, ktorá skončila na 23. poste v ženských pretekoch na 35 km. "Dnes to bolo od začiatku veľmi rýchle. Ja som sa snažil nájsť si ideálnu skupinku a ideálne tempo. A to sa aj podarilo. Mal som tam Číňanov a Austrálčana a išli sme tempo okolo 4:20 min na jeden kilometer a mne to vyhovovalo. Po zhruba 25 kilometroch sa začalo zrýchľovať, takže som musel počkať a ísť si to svoje," zhodnotil svoj výkon pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Úradník priznal, že nečakal taký dobrý výsledok. Pred cieľom mohol zdolať aj olympijského víťaza z Tokia na 50 km, Poliaka Dawida Tomalu. "Veľmi ma to teší, že to vyšlo. Ak by niekto dnes ráno povedal, že pôjdem na úrovni 2:31, tak mu neuverím. Ale taktika bola zvolená skvele. Dokonalé by to bolo, ak by som začal trošku skôr finišovať a poskočil by som o také dve-tri miesta. To je asi tá chybička, ktorú by som chcel na augustových majstrovstvách Európy ešte vylepšiť," dodal Úradník, ktorého pochválil jeho tréner Ľubomír Machník: "Mirovi môžeme iba pogratulovať. Spraviť si takýto osobný rekord na vrcholnom svetovom podujatí sa totiž vždy počíta dvojnásobne."

"Začal som síce opatrnejšie, ale bolo to celkom rýchle, pretože už na úvod som šiel rýchlejšie ako bola hodnota môjho osobného rekordu. Ale tých záverečných päť-šesť kilometrov bolo naozaj náročných. Energia bola, ale nohy už nešli. Spomalil som, ale aj tak to bol osobný rekord. Ak dobre zregenerujem, tak si myslím, že v Mníchove na ME forma ešte stúpne," uviedol Černý, ktorý sa na európskom šampionáte predstaví v pretekoch na 20 km aj 35 km. Obe disciplíny absolvoval aj v Eugene, kde si pripísal premiérový štart na vrcholnom podujatí.

"Dominik bol na svojom prvom veľkom šampionáte. Nebol ani na olympiáde a ani na majstrovstvách Európy. A toto jeho dnešné umiestenie je z toho pohľadu veľmi dobré. Mrzieť nás chvíľu bude iba ten záver, ktorý nezvládol. Ale chce to hlbšiu analýzu," povedal na margo výkonu Černého jeho tréner Roman Benčík. Vyzdvihol všetkých štyroch chodcov, ktorí reprezentovali Slovensko v Eugene: "Všetci chodci boli debutanti, sú mladí a podaril sa im aj jeden unikát. Všetci si na šampionáte vytvorili osobný rekord, čo sa nám zatiaľ na žiadnom veľkom podujatí nepodarilo."

25.7.2022   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články