Svetová atletika ako prvá medzinárodná športová federácia bude na OH v Paríži vyplácať finančné odmeny

Svetová atletika ako prvá medzinárodná športová federácia bude na OH v Paríži vyplácať finančné odmeny
Svetová atletika (WA) ako prvá medzinárodná športová federácia bude na olympijských hrách 2024 v Paríži vyplácať finančné odmeny najúspešnejším športovcom vo svojom odvetví.
MONACO 10. apríla - Pod piatimi kruhmi bude vo francúzskej metropole dovedna 48 medailových disciplín a ich víťazi získajú po 50-tisíc dolárov, čo je v prepočte cez 46-tisíc eur. Olympijským šampión v Paríži tak riadiaci orgán WA vyplatí dovedna 2,21 milióna eur. Plánom WA je od OH 2028 odmeňovať aj atlétov, ktorí získajú striebro a bronz.

"Aj keď nie je možné presne vypočítať, akú finančnú hodnotu má zisk zlatej olympijskej medaily, uvedomujeme si, že je dôležité niekde začať a zabezpečovať aspoň čiastočnú kompenzáciu športovcov za ich odhodlanie, prácu a sústredenie. Chceme, aby olympionici dostali aspoň nejakú odmenu za to, že robia z hier globálne sledované divadlo,“ uviedol prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe.

Odmeny plánuje WA vyplácať z podielu z olympijských príjmov, ktoré Medzinárodný olympijsky výbor (MOV) rozdelí medzi riadiace orgány jednotlivých športových odvetví. Atléti musia prejsť "bežnými antidopingovými procedúrami", v opačnom prípade stratia na finančnú odmenu nárok.

Tento krok Svetovej atletiky považujú mnohí experti za súčasť kampane prezidenta tejto organizácie Sebastiana Coea z Veľkej Británie, ktorý sa údajne plánuje uchádzať o post prezidenta MOV. "Ešte nie som rozhodnutý, ale určite to nevylučujem," odpovedal Coe v závere minulého kalendárneho roka na otázku, či zvažuje svoju kandidatúru na šéfa MOV. Funkčné obdobie súčasného prezidenta Thomasa Bacha z Nemecka sa končí v roku 2025.

Moderné olympijské hry vznikli ako amatérske športové podujatie, MOV preto neudeľuje peňažné odmeny. Mnohí medailisti však dostávajú za svoje úspechy zaplatené od vlád svojich krajín, národných športových orgánov či sponzorov. Olympijský a paraolympijský výbor Spojených štátov amerických odmenil zlatých medailistov na posledných letných hrách v Tokiu v roku 2021 sumou cez 30-tisíc eur. Singapurská národná olympijská rada sľubuje za olympijské zlato až milión dolárov.
10.4.2024   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články