Stretnutia s minulosťou oživí olympijský víťaz Matej Tóth

O historicky prvé atletické zlato Slovenska na olympijských hrách sa Tóth zaslúžil v roku 2016 na olympiáde v Riu de Janeiro, kde vyhral chôdzu na 50 kilometrov.
BANSKÁ BYSTRICA 22. augusta – Slovenský atlét, päťnásobný olympionik a v súčasnosti šéf Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica obohatí cyklické podujatie Stretnutia s minulosťou, ktoré sú aktuálne venované výstave História športu. Ako informovala PR manažérka Stredoslovenského múzea Dana Kurtíková, beseda s atlétom a zároveň spoluautorom výstavy sa uskutoční v stredu 24. augusta o 17:00 v Thurzovom dome.

„Bol som veľmi športové dieťa a mal som rád pohyb. Nerobil som ho nejako organizovane, ale pamätám si, že vždy som svoj voľný čas trávil vonku s kamarátmi. Pred panelákom som hrával futbal, hokejbal, bicykloval som či behal. Rodičia nás neviedli k vrcholovému šport ale skôr k prirodzenému pohybu. Zlom prišiel v piatej triede, keď som sa dostal do atletickej triedy,“ spomína olympijský víťaz.

O historicky prvé atletické zlato Slovenska na olympijských hrách sa Tóth zaslúžil v roku 2016 na olympiáde v Riu de Janeiro, kde vyhral chôdzu na 50 kilometrov. „Moje víťazstvo na tejto olympiáde sa dotklo nielen mňa, ale aj veľmi veľkého množstva ľudí. Neboli to už len športoví fanúšikovia. Možno som niektoré preteky prežíval omnoho autentickejšie. Avšak táto olympiáda bola veľmi sledovaná a aj mňa ako športovca veľmi zvýraznila. Stala sa mojou najnezabudnuteľnejšou spomienkou. Budem preto veľmi rád, keď sa budem môcť o moje spomienky a pocity podeliť aj s návštevníkmi Stredoslovenského múzea v pripravenej besede,“ doplnil Tóth, ktorý sa v roku 2020 stal siedmykrát víťazom ankety Atlét roka, pričom o rok neskôr ho uviedli do siene slávy slovenskej atletiky.

V banskobystrickej Dukle pôsobil Matej Tóth ako športovec 18 rokov, od jesene minulého roka zastáva pozíciu riaditeľa tohto centra. „Snažím sa uplatniť všetky svoje znalosti a skúsenosti a pomáhať najmä športovcom – vytvárať im tie najlepšie podmienky, pretože oni sú na Dukle tí, pre ktorých sme tu. To je moja najväčšia starosť a najvyšší cieľ,“ uzatvára riaditeľ.

Stretnutia s minulosťou – Cyklus História športu bude mať svoje pokračovanie aj v septembri. Nielen na športové úspechy sa budú môcť návštevníci opýtať úspešnej reprezentantky v biatlone Paulíny Fialkovej z VŠC Dukla Banská Bystrica 14. septembra o 17:00 v Thurzovom dome.

22.8.2022   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články