Skvelý Tóth druhý v EP: "Preteky som si užíval"

Slovenský chodecký reprezentant Matej Tóth (VŠC Dukla Banská Bystrica dosiahol ďalší skvelý úspech, na EP v Olhau skončil na 20 km druhý - doplnené o hlas
Doplnené o hlas a ďalšie výsledky.

OLHAO 21. mája (SITA) - Slovenský chodecký reprezentant Matej Tóth (VŠC Dukla Banská Bystrica) dosiahol ďalší skvelý úspech. Na 9. ročníku Európskeho pohára v portugalskom Olhau obsadil v pretekoch mužov na 20 km v ťažkých podmienkach (úporná 30-stupňová horúčava) výborné druhé miesto časom 1:23:53 h za úradujúcim majstrom Európy z Barcelony v tejto disciplíne Rusom Stanislavom Jemeľjanovom (1:23:27). Tretí skončil poľský reprezentant Jakub Jelonek (1:23:59). Druhého Slováka v 52-člennom štartovom poli Antona Kučmína klasifikovali na solídnom 16. mieste, keď dosiahol čas 1:28:14 h.

Dvadsaťosemročný Tóth dosiahol v Olhau na 20 km svoj životný úspech, na tejto trati bol v roku 2006 šiesty na ME v Göteborgu a vlani siedmy na ME v Barcelone. Druhá priečka odchovanca nitrianskej atletiky, ktorého teraz trénuje v Dukle Juraj Benčík, je historicky najlepšie umiestnenie slovenského pretekára na EP v chôdzi. Doteraz ním bola 4. priečka Igora Kollára na 20 km v premiérovom ročníku v La Coruni 1996. Tóth v piatom štarte na dvadsiatke v EP dosiahol svoj najlepší výsledok, zlepšil si výrazne 9. miesto z Metzu v roku 2009.

"Som veľmi šťastný, lebo prvý raz som nastupoval na takomto významnom podujatí v úlohe favorita na medailu a zvládol som to," vravel krátko po slávnostnom vyhlásení výsledkov Matej Tóth. "Spočiatku sa išlo opatrne a využil som to na oťukanie si súperov. Hoci mi tréner Benčík kričal, aby som sa schoval dozadu, mne nerobilo problém ísť na čele hlavnej skupiny, lebo som sa cítil absolútne v pohode a išiel som s rezervou. Tušil som, že skôr či neskôr príde nejaký nástup a bol som na to pripravený. Medzi 15. a 16. kilometrom Jemeľjanov zrýchlil, roztrhal vedúcu skupinku. Ocitol som sa na štvrtej priečke, no dvojicu pred sebou som mal na dohľad a navyše, cítil som dosť síl, preto som ostal pokojný. Dva kilometre pred cieľom som už vedel, že medaila mi neujde. Preteky som si celý čas užíval."

Vlaňajší víťaz Svetového pohára na 50 km Matej Tóth v sobotu svojím vystúpením v Olhau potvrdil, že patrí k absolútnej svetovej špičke v oboch chodeckých disciplínach a treba s ním vážne počítať na svetovom šampionáte v juhokórejskom Dägu na prelome augusta a septembra.

Výsledky:

Muži (20 km, 52 štartujúcich): 1. Stanislav Jemeľjanov (Rus.) 1:23:27 h, 2. Matej Tóth (SR) 1:23:53, 3. Jakub Jelonek (Poľ.) 1:23:59, 4. Giorgio Rubino (Tal.) 1:24:14, 5. Vadimir Kanajkin (Rus.) 1:24:20, 6. Miguel Ángel López (Šp.) 1:24:37,... 16. Anton Kučmín (SR) 1:28:14.

Družstvá: 1. Rusko, 2. Španielsko, 3. Taliansko.