Rusi a Bielorusi dostali ponuku štartu na Ázijských hrách v Číne

Športovci z Ruska a Bieloruska dostali pozvánku, aby boli súčasťou tohtoročných Ázijských hier, ktoré sa od 23. septembra do 8. októbra uskutočnia v čínskom Chang-čou. 
LAUSANNE 26. januára - Otvára sa im tak cesta aj na budúcoročné OH v Paríži, keďže na podujatí v Číne je možné získať v niektorých športoch olympijskú miestenku. Rusi a Bielorusi dostali pozvánku od Olympijskej rady Ázie (OCA), ktoré je v súlade so snahou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) nájsť spôsob, ako by mohli športovci z oboch krajín súťažiť pod piatimi kruhmi vo francúzskej metropole.

Rusko aj Bielorusko a ich športovci nie sú súčasťou väčšiny medzinárodných podujatí od záveru februára 2022. Vtedy Rusi s pomocou Bielorusov rozpútali vojnu na území Ukrajiny a stále vedú tento konflikt. Agentúra AP upozornila, že účasť športovcov z Ruska a Bieloruska síce môže vyvolať napätie, to by však mohlo uvoľniť ich "prijatie" späť na podujatia v Európe.

"OCA verí v jednotiacu silu športu. Tiež uznávame, že všetci športovci bez ohľadu na národnosť či cestovný pas by mali mať šancu štartu na športových podujatiach. Športovcom z Rusa a Bieloruska sme preto ponúkli možnosť účasti na súťažiach v Ázii, vrátane Ázijských hier," uvádza sa vo štvrtkovom stanovisku OCA. Rada však doplnila, že uvedenú ponuku ešte musí odobriť MOV aj strešné federácie jednotlivých športov.

MOV pritom len v stredu informoval o tom, že hľadá cestu k tomu, aby športovci z Ruska mali šancu bojovať o medaily na OH 2024 v Paríži. Prezident výboru Thomas Bach argumentoval rokom 1992, keď pod piatimi kruhmi v Barcelone súťažili Juhoslovania ako neutrálni športovci, pričom ich vlasť čelila sankciám Organizácie spojených národov (OSN) počas občianskej vojny.

MOV tiež pripomenul, že takú šancu by mali dostať len športovci, ktorí nepodporujú vojenský konflikt, ktorí Rusi vedú na Ukrajine. V Paríži by, samozrejme, ruskí športovci súťažili s neutrálnym statusom. To však nie je pre nich nič výnimočné, keďže oficiálne na olympijských akciách aj iných podujatiach nereprezentujú svoju vlasť už niekoľko rokov. V polovici minulej dekády totiž prepukol obrovský škandál, šlo o masívny štátom riadený aj krytý dopingový program.

27.1.2023   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články