Rada Európy vyzýva na zákaz účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024

BRATISLAVA 21. marca - Rada Európy v stredu vyzvala na zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na tohtoročných olympijských hrách v Paríži.
Ako referuje web insidethegames.biz, podľa predsedu parlamentného zhromaždenia Rady Európy Theodorosa Rousopoulosa by bolo "urážkou ukrajinských športovcov", ak by pod piatimi kruhmi museli čeliť konkurentom z týchto dvoch krajín.
"Akékoľvek víťazstvo týchto športovcov, dokonca aj pod neutrálnou vlajkou, by sa mohlo oslavovať a použiť ako nástroj propagandy na vytvorenie príbehu o prijatí a normalizácii, ktorý bagatelizuje závažnosť činov ruskej a bieloruskej vlády,“ povedal Roussopoulos a pokračoval: "Prečo? Pretože ich účasť by bola urážkou ukrajinských športovcov, z ktorých niektorí zomreli na následky vojny a väčšina z nich nemôže poriadne trénovať z dôvodu zničenej športovej infraštruktúry.".

Tvrdí tiež, že ho mrzí rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý nebol pevný vo svojich zásadách, podľahol tlaku a umožnil Rusom a Bielorusom štart pod neutrálnym štatútom. "Základné princípy olympizmu sú v rozpore s vojnou. Takže sa pýtam: Mali by sa športovci z krajiny, ktorá napadla inú, zúčastniť na olympijských hrách a hrdo reprezentovať takúto krajinu? Je mi ľúto, že sa MOV rozhodol neposlúchnuť našu výzvu,“ skonštatoval grécky politik.
21.3.2024   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články