Pupiš by chcel v Tokiu podobný počet slovenských atlétov ako v Riu, naturalizácia afrických bežcov nehrozí

Pupiš by chcel v Tokiu podobný počet slovenských atlétov ako v Riu, naturalizácia afrických bežcov nehrozí
Martin Pupiš (šéftréner SAZ): "Na prvý pohľad nevyzerá ako úplne úspešná sezóna, ale keď sa dívam smerom k OH 2020, vidím to optimistickejšie"
ŠAMORÍN 31. decembra - Podľa šéftrénera Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martina Pupiša možno končiaci sa kalendárny rok vnímať ako nie najhorší, ale ani nie podľa predstáv. "Bola to predolympijská sezóna, ktorá na prvý pohľad nevyzerá ako úplne úspešná. Keď sa však dívam smerom k OH 2020, vidím to optimistickejšie. Myslím si, že v Tokiu budeme mať minimálne dvanásť atlétov a viem si predstaviť, že by sme priblížili aj k tej šestnástke, ktorú sme mali v brazílskom Riu de Janeiro," uviedol 41-ročný Banskobystričan v rozhovore.

Konkrétnejšie sa pristavil aj pri možných "želiezkach v ohni" z pohľadu slovenskej atletiky počas olympijského roka. "Očakávania smerom k budúcej sezóne môžeme mať veľké. Všetka pozornosť sa bude upriamovať na Mateja Tótha, ktorý bude obhajovať zlato z Ria, ale z môjho pohľadu veľký favorit na dobré umiestnenie môže byť aj Marcel Lomnický a výsledok Martiny Hrašnovej z tohtoročných MS v Dauhe ju oprávňuje pomýšľať minimálne na prvú osmičku. Trošku v zabudnutí je Tomáš Veszelka, ktorý v trojskoku má potenciál na to, aby sa pobil prinajmenšom o širšiu finálovú dvanástku," doplnil.
Septembrový svetový šampionát v katarskej Dauhe Slovákom nevyšiel podľa očakávania, v priebehu roka sa však vyskytlo niekoľko dobrých výsledkov, ktoré môžu pre slovenskú atletiku predstavovať pozitívne signály do budúcnosti. "Dobrý výsledok dosiahla Martina Hrašnová, čo je osem mesiacov pred olympiádou pozitívne. Najväčší atletický úspech dosiahol Janko Volko ešte na začiatku roka, na to sa už relatívne zabudlo, ale je to majster Európy v najkratšom šprinte - najpopulárnejšej halovej atletickej disciplíne. Okrem toho veľký úspech Mateja Balucha, ktorý získal bronzovú medailu na juniorských majstrovstvách Európy. Bolo tiež niekoľko ďalších čiastkových úspechov," poznamenal Pupiš.

Na augustovom podujatí I. ligy ME tímov v nórskom Sandnese sa slovenskej reprezentácii nepodarilo zachrániť sa v súťaži. Slováci obsadili v konkurencii jedenástich družstiev konečné 10. miesto a zostúpili do II. ligy, kde sa predstavia v roku 2021. "Samozrejme, mrzí nás, že sme vypadli. Treba však povedať, že sme tam postúpili do šťastím. Dúfali sme, že sa môžeme zachrániť, ale rozhodli sme sa držať slovenskú líniu. Vyrátali sme si, že keby sme zobrali jedného afrického bežca a jednu africkú bežkyňu, tak by sme sa s prehľadom zachránili a bojovali by sme o popredné priečky, ale nemyslím si, že by to pomohlo našej atletike. Radšej sme obetovali účasť v prvej lige na úkor toho, že by sme naturalizovali nejakých bežcov," doplnil.
Do nového roka 2020 si Pupiš praje predovšetkým zdravie. Nielen sebe a najbližším, ale všetkým. "Bez neho si nevieme vychutnať ani kvalitu života, ani športové výsledky. Ako som už spomenul, z pohľadu slovenskej atletiky by som bol veľmi rád, keby sa tá slovenská atletická výprava v Tokiu priblížila veľkosťou k tomu, ako to bolo v Riu, a aby sme minimálne napodobnili tie výsledky z ostatných OH. Keby sa nám podarilo vrátiť s jednou medailou a jedným umiestnením do 8. miesta, tak si myslím, že by sme boli všetci nesmierne vďační," zakončil Martin Pupiš.

31.12.2019   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články