Pre šéfa Dánskeho olympijského výboru je návrat športovcov z Ruska a Bieloruska neprijateľný

Prezident Dánskeho olympijského výboru Hans Natorp trvá na tom, že návrat ruských a bieloruských športovcov na scénu medzinárodných súťaží by bol „neprijateľný“. 
BRATISLAVA 27. januára - Iný pohľad však má Fínsky olympijský výbor, ktorý pripustil, že „väčšina krajín“ podporuje návrat Rusov a Bielorusov ako športovcov s neutrálnym štatútom. Referuje o tom web insidethegames.biz.

Rusko aj Bielorusko a ich športovci nie sú súčasťou väčšiny medzinárodných podujatí od záveru februára 2022. Vtedy Rusi s pomocou Bielorusov rozpútali vojnu na území Ukrajiny a stále vedú tento konflikt. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však nedávno potvrdil, že bude hľadať spôsob, aby mohli reprezentanti z oboch krajín súťažiť na OH 2024 ako neutrálni športovci.

MOV trval na tom, že by to bolo za „prísnych podmienok“ neutrality, no Ukrajina pohrozila, že by mohla bojkotovať budúcoročné olympijské hry v Paríži, ak by športovci z Ruska a Bieloruska dostali povolenie zúčastniť sa na nich, a to v rámci akéhokoľvek statusu.

Škandinávske národné olympijské výbory sú od vypuknutia vojny na Ukrajine odporcami návratu ruských a bieloruských športovcov do súťažného medzinárodného diania. Hlasno proti tomu vystupuje predovšetkým Natorp, ktorý tvrdí, že za súčasných okolností, keď Rusko ešte viac eskaluje konflikt, je opätovné začlenenie ruských a bieloruských športovcov neprijateľné.

„Teraz nie je správny čas uvažovať o ich návrate. Samozrejme, pozorne sledujeme komunikáciu a iniciatívy MOV a udržiavame úzku spoluprácu s ostatnými severskými krajinami,“ poznamenal Natorp.

Výkonná riaditeľka Fínskeho olympijského výboru Taina Susiluotová taktiež nesúhlasí s návratom Rusov a Bielorusov, pričom podporuje sankcie voči týmto krajinám vrátane zákazu ich národných symbolov. Uznala však, že väčšina krajín je zrejme pripravená otestovať návrat ruských a bieloruských športovcov pod „neutrálnou vlajkou“.

Susiluotová tiež trvá na tom, že prípadná „milosť“ pre Rusov a Bielorusov musí byť za mimoriadne prísnych podmienok a mala by sa týkať len tých, ktorí nepodporovali vojnu na Ukrajine.

27.1.2023   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Ďalšie články