P. Spevák deviaty na EP v chôdzi, juniori na 7. mieste

9. ročník Európskeho pohára v chôdzi v portugalskom Olhau - výsledky
OLHAO 21. mája (SITA) - V sobotňajších dopoludňajších súťažiach na 9. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v portugalskom Olhau si zo slovenských reprezentantov najlepšie počínal Patrik Spevák v súťaži juniorov na 10 km, ktorý v náročných podmienkach (ostré slnko, horúčava) obsadil v konkurencii 36 pretekárov výborné 9. miesto časom 43:41 min.

Pretekár z Bacúcha, ktorý štartuje vo farbách banskobystrickej Dukly, dosiahol najlepšie slovenské umiestnenie v tejto kategórii v histórii EP. Doteraz ním boli dvanáste priečky Tomáša Čambala (2000) a Michala Blažeka (2003). Spevák začal v sobotu trochu voľnejšie, v polovici trate bol 15. (medzičas 22:00 min), ale zrýchlením v druhej časti (5 km za 21:41 min) sa prepracoval na 9. miesto. Jeho umiestnenie výrazne pomohlo v tímovej súťaži Slovákom k splneniu cieľa, ktorým bola prinajhoršom ôsma pozícia. Spevák spolu s Marcelom Fáberom skončili na 7. mieste. Súťaž jednotlivcov vyhral Ihor Liaščenko z Ukrajiny (41:26) a Ukrajinci boli najlepší i v pretekoch družstiev.

V pretekoch mužov na 50 km klasifikovali v cieli z dvoch Slovákov iba Dušana Majdána na 23. mieste časom 4:15:09 h. Mladý Banskobystričan v ťažkých podmienkach bojoval o B-limit na MS 2011 v juhokórejskom Dägu (v polovici to ešte vyzeralo nádejne), no napokon si nezlepšil ani tohtosezónne maximum z Dudiniec 4:12:15 h. Miloš Bátovský sa naposledy objavil na medzičase na 25. kilometri (22. za 2:00:08 h), ale potom predčasne zišiel z trate a sen o A-limite na svetový šampionát či OH 2012 sa mu rozplynul.

Mužskú päťdesiatku suverénne vyhral svetový rekordér na tejto trati Rus Denis Nižegorodov časom 3:45:57 h, ktorý mal už v polovici trate vyše trojminútový náskok pred svojimi prenasledovateľmi. V tímoch boli najlepší Rusi pred Poliakmi a Talianmi. Preteky na 50 km dokončilo 27 zo 48 štartujúcich.

Výsledky:

Muži (50 km, 48 štartujúcich): 1. Denis Nižegorodov 3:45:57 h, 2. Igor Jerochin (obaja Rus.) 3:49:04, 3. Marco di Luca (Tal.) 3:50:12, 4. Christopher Linke (Nem.) 3:52:55, 5. Artur Brzozowski (Poľ.) 3:53:50, 6. Jean-Jacques Nkouloukidi (Tal.) 3:54:18,... 23. Dušan Majdán 4:15:09, Miloš Bátovský (obaja SR) nedokončil.

Družstvá (bodujú najlepší traja): 1. Rusko 15 b., 2. Poľsko 20, 3. Taliansko 24.

Juniori (10 km, 36 štartujúcich): 1. Ihor Liaščenko (Ukr.) 41:26 min, 2. Hagen Pohle (Nem.) 41:36, 3. Dementij Čeparev (Rus.) 41:57,... 9. Patrik Spevák 43:41, 21. Marcel Fáber 46:06, 32. Peter Tichý ml. (všetci SR) 47:56.

Družstvá (bodujú najlepší dvaja): 1. Ukrajina 5 b., 2. Rusko 8, 3. Nemecko 12,... 7. Slovensko (P. Spevák, Fáber/Tichý ml.) 30.
   Juniorky (10 km, 29 štartujúcich): 1. Jelena Lašmanovová 43:10 min, 2. Svetlana Vasilievová (obe Rus.) 44:02, 3. Kate Vealeová (Ír.) 46:32.

Družstvá: 1. Rusko 3 b., 2. Taliansko 9, 3. Turecko 19.