Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

OH 2020: Hodiny v Tokiu už zasa odpočítavajú čas do začiatku olympijských hier

Olympijské hry v Tokiu sa budú konať v termíne 23. júla - 8. augusta 2021 a na displeji hodín sa krátko po ich opätovnom spustení ukázalo, že do ich začiatku chýba 479 dní
Kým tohtoročný pokus o organizáciu hier v Japonsku vzhľadom na celosvetovú pandémiu koronavírusu nebolo možné dotiahnuť do konca, zainteresovaní veria, že na druhýkrát to už vyjde. Olympijské hry v Tokiu sa budú konať v termíne 23. júla - 8. augusta 2021 a na displeji hodín sa krátko po ich opätovnom spustení ukázalo, že do ich začiatku chýba 479 dní.

"Verím, že olympijské hry v Tokiu sa na druhý pokus podarí uskutočniť a že budú mať veľký historický význam," vyhlásil šéf organizačného výboru OH 2020 Joširo Mori. Zároveň podotkol, že svet zatiaľ nemá istotu a potrebné záruky, že o rok bude šírenie koronavírusu už len minulosť a všetko bude pod kontrolou. "Každý poznáme nejakú modlitbu, a tak sa teda pomodlime, aby sme to všetko prekonali. Verím, že naše modlitby niekto vypočuje," doplnil bývalý japonský premiér.

Pripomenul, že tokijské hry sú prvé v 124-ročnej modernej histórii olympiád, ktoré museli z dôvodu vyššej moci presunúť na iný termín. Dotklo sa to 11-tisíc športovcov na OH aj ďalších 4400, ktorí sa chystali súťažiť na paralympijských hrách. Posun najväčšieho športového sviatku budú celý rok znášať aj fanúšikovia, ktorí si už zakúpili lístky, sponzori, ktorí nedostanú svoj vysielací čas a najmä japonskí občania, ktorí sa ako platcovia daní budú významne podieľať na dodatočných výdavkoch, ktoré vzniknú organizátorom. Podľa ich predbežných výpočtov by to mala byť suma 2 - 6 miliárd amerických dolárov.

Zachovanie letného termínu olympijských hier znamená, že organizátori nebudú musieť na diaľku zápoliť o sledovanosť s bohatým programom severoamerických a európskych ligových súťaží v najväčších športoch a tiež o vysielacie práva z týchto podujatí. Na druhej strane im zostane problém s veľkým teplom a vlhkosťou, ktoré sú typické pre Tokio a jeho okolie v letnom období. "V lete sa pravdepodobne vyskytnú tajfúny a problémy s teplom. Táto situácia je však každý rok rovnaká. Vždy sme mali tieto problémy, takže na tieto výzvy budeme pripravení," podotkol Mori.

David Wallechinsky, prezident Medzinárodnej spoločnosti olympijských historikov, uviedol, že olympijské hry v roku 2021 (stále sa budú oficiálne nazývať OH 2020) by sa mohli stať symbolom pre svet, ktorý môže byť po prekonaní pandémie o čosi lepší. "Presun hier na rok 2021 by sa nemal brať ako zlá prekážka, ale výzva urobiť niečo lepšie a krajšie. Myslím si, že toto je príležitosť ukázať, že olympijské hnutie vo svete stále žije. Na druhej strane, ak by boli olympijské hry úplne zrušené, to by nebolo dobré a ani uskutočniteľné. Finančné dôsledky by boli obrovské," uviedol 72-ročný Wallechinsky v odpovedi na otázky agentúry AP.

Americký športový historik si zároveň myslí, že nový termín OH si presadili najmä zástupcovia televíznych spoločností, ktoré budú pokrývať stovky hodín z hier a zaplatia za to obrovské sumy peňazí. "Najmä NBC mala do toho čo povedať. Preto sú hry opäť naplánované na leto, čo nie je ideálne pre športovcov vo vonkajších podmienkach. Olympijské hry v Tokiu v roku 1964 sa konali v októbri, keď bolo priaznivejšie počasie," pripomenul Wallechinsky.

31.3.2020 / Bleskovky / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.