MS: Na 20 km zlato pre Jamanišiho, Japonsko vyhralo obe mužské chodecké súťaže

MS v atletike v Dauhe: Jamanišiho víťazný čas v chôdzi na 20 km bol o tri minúty horší ako doterajšie „zlaté minimum“
DAUHA 5. októbra - Chodecké preteky mužov na 20 km na 17. majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe vyhral Japonec Tošikazu Jamaniši z 1:26:34 h a získal pre svoju krajinu aj druhé mužské chodecké zlato. Päťdesiatku vyhral minulý týždeň v noci zo soboty na nedeľu Jusuke Suzuki.

Pre 23-ročného Jamanišiho, ktorý je na 20 km líder svetových tabuliek 2019 časom 1:17:15 h, je dauhaské víťazstvo najväčší úspech v kariére. V roku 2013 sa stal majstrom sveta do 18 rokov na 10 000 m a predvlani triumfoval na dvadsiatke na Svetovej univerziáde na Taiwane.

Jamaniši sa dostal na čelo na 8. kilometri, keď z tempa tesne pod 4:30 min/km zrýchlil na 4:15 a odvtedy sekundu po sekunde zvyšoval svoj náskok. Pred posledným okruhom viedol už o 28 sekúnd a hoci Rus Mizinov sťahoval jeho náskok, vyhral o 15 sekúnd.
Japoncov víťazný výkon, charakteristický skôr pre najlepšie chodkyne na vrcholných podujatiach, bol suverénne najslabší v histórii atletických MS, doposiaľ patrilo toto „prvenstvo“ Rusovi Markovovi, ktorý v Seville 1999 získal titul časom 1:23:34.

Dvadsiatku v náročných podmienkach dokončilo z 52 chodcov na štarte 40, ako posledný Bielorus Liachovič za 1:44:25 h. Len ôsmi sa dostali pod 1:30 h. Vicemajster Európy 2018 Špamiel Diego García, ktorý má osobný rekord 1:18:58 h, došiel do cieľa na 35. mieste časom 1:41:14... To hovorí za všetko

Finálové výsledky - piatok:

MUŽI 20 km chôdza: 1. Tošikazu Jamaniši (Jap.) 1:26:34, 2. Vasilij Mizinov (Rus.) 1:26:49, 3. Perseus Karlström (Švéd.) 1:27:00, 4. Salih Korkmaz (Tur.) 1:27:35, 5. Koki Ikeda (Jap.) 1:29:02, 6. Tom Bosworth (V. Brit.) 1:29:34