Mladá Etiópčanka dostala dištanc na päť rokov, zakázané substancie jej predpísal údajne lekár

Mladá Etiópčanka dostala dištanc na päť rokov, zakázané substancie jej predpísal údajne lekár
Stále iba 21-ročná etiópska bežkyňa Zerfe Wondemagegnová si počas najbližších piatich rokov nezasúťaží.
MONACO 22. apríla - Finalistka behu na 3000 m prek. na OH 2021 v japonskom Tokiu totiž dostala dištanc za pozitívny teste hneď na dve zakázané substancie. Wondemagegnová porušila antidopingové pravidlá tým, že testy v jej tele odhalili stopy po testosteróne a erytropoetíne (EPO). Za to dostala zákaz na päť rokov.

Jednotka pre integritu atletiky (AIU) o treste pre mladú bežkyňu informovala v pondelok a uviedla, že Wondemagegnová sa k pochybeniu priznala. Etiópčanka na spomenutých OH finišovala ôsma, vlani na majstrovstvách sveta v rovnakej disciplíne bola štvrtá. Počas MS 2023 v Budapešti ju testovali trikrát, pričom dve vzorky odhalili v jej tele EPO, preto AIU anulovala jej štvrtú priečku.

Podľa AIU športovkyňa pri preverovaní jej prípadu doložila svedectvo od lekára, podľa ktorého EPO dostala ako liek na ťažkú anémiu a proti infekcii obličiek. Pod vplyvom uvedeného Wondemagegnová nenamietala voči trestu za doping, dokonca dodala aj podpísané priznanie.
V ostatnom období nejde o prvý prípad dopingu v ženskej atletike. Niekdajšia svetová šampiónka v behu na 3000 m prekážok Norah Jerutová sa aktuálne bráni proti obvineniam z dopingu, keďže v jej biologickom pase sa v minulosti vyskytli nezrovnalosti. Dvadsaťosemročná rodáčka z Kene, ktorá reprezentuje Kazachstan, predstúpi pred Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne 17. júna, aby sa bránila odvolaniu Svetovej atletiky (WA). Jerutová mala vlani zastavenú činnosť na niekoľko mesiacov, ale disciplinárna komisia Svetovej atletiky po preskúmaní prípadu vyhodnotila, že neobvyklé výsledky jej krvných testov mohli spôsobiť vredy či nákaza ochorením COVID-19, v tele bežkyne totiž nenašli žiadne zakázané látky. WA jej uvoľnila činnosť, ale Jednotka pre integritu atletiky (AIU) sa rozhodla preskúmať prípad a ten sa dostal pred CAS. Podľa AIU mohlo ísť o nepovolený krvný doping.

AIU tiež v pondelok informovala o tom, že dištanc na tri roky udelila kenskej vytrvalkyni Celestine Chepchirchirovej, ktorá v ženskom maratónskom rebríčku aktuálne figuruje na 50. priečke.
23.4.2024   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články