Macron pri prehliadke olympijskej dediny v Paríži sľúbil, že si zapláva v Seine

Macron pri prehliadke olympijskej dediny v Paríži sľúbil, že si zapláva v Seine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron smelo vyhlásil, že si zapláva v rieke Seina, ktorú momentálne čistia v súvislosti s tohtoročnými olympijskými hrami v Paríži.
PARÍŽ 29. februára - Uviedol to počas prehliadky olympijskej dediny, v ktorej budú ubytovaní účastníci OH 2024.

V Seine bolo počas ostatného storočia väčšinou zakázané kúpanie, no zmeniť by to mohli mimoriadne investície do vyčistenia rieky. Na otázku novinára, či by sa v nej okúpal, Macron odvetil: „Ja áno, pôjdem.“ Nepovedal však, kedy to bude. „Dátum vám nepoviem, lebo existuje riziko, že tam budete,“ uťahoval si z prítomných novinárov.

Macronova návšteva olympijskej dediny, v ktorej budú počas olympijských a paralympijských hier platiť prísne bezpečnostné opatrenia, poslúžila tiež na vyzdvihnutie toho, ako OH v Paríži pomáhajú transformovať niektoré štvrte na chudobnejších predmestiach hlavného mesta Francúzska.
Ekologická olympijská dedina viedla k vytvoreniu takmer 2-tisíc pracovných miest, pričom 1 136 obsadia miestni obyvatelia. Jej vybudovanie stálo približne dve miliardy eur, pričom väčšinu financií tvorili investície developerov. Asi 646 miliónov eur pochádza z verejných zdrojov.

Stavebná spoločnosť Solideo vo štvrtok previedla organizátorov olympijskou dedinou a symbolicky im za prítomnosti Macrona odovzdala veľký kľúč. „Je to veľký deň a ukážka toho, že Francúzsko je národ staviteľov,“ skonštatoval Macron.
1.3.2024   /   Bleskovky   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články