Hladík chce po košickom MMM vyhrať aj v Bratislave, Rusina túži po obhajobe polmaratónskeho titulu majstra SR

Hladík chce po košickom MMM vyhrať aj v Bratislave, Rusina túži po obhajobe polmaratónskeho titulu majstra SR
Hlavnou disciplínou bratislavského bežeckého víkendu je maratón.
Na kráľovskú disciplínu so štartom o 9.00 h je prihlásených takmer 1600 žien a mužov. Jeden z adeptov na prvenstvo – tretie mužské slovenské v histórii – je dvojnásobný maratónsky majster SR (2020, 2023) Marek Hladík (BMSC Bratislava). Ak by zvíťazil, bol by prvý Slovák s triumfom v oboch najväčších slovenských maratónoch.
„V Bratislave som desaťkrát bežal polmaratón, nastal čas na maratón. Netajím sa tým, že by som rád zvíťazil. Som pripravený podobne ako vlani v Košiciach, kde som získal svoj druhý slovenský maratónsky titul. V Košiciach na MMM som triumfoval v roku 2020, rád by som do zbierky pridal aj bratislavské prvenstvo. Cítim preto trochu tlak i mierny stres, ale je to dobré znamenie. Verím si! Počasie nebude úplne ideálne maratónske, ale pre mňa je hlavný cieľ víťazstvo,“ poznamenal Marek Hladík.

Hladíkovi najväčší súperi v boji o prvenstvo budú na Slovensku žijúci Ukrajinec z Ternopiľa Taras Ivaniuta, ktorý vyhral predošlé dva ročníky (vlani v osobnom rekorde 2:22:23) a pred rokom tretí Poliak Pawel Kosek.

Ak sa neudeje nič mimoriadne, o ženské maratónske prvenstvo v 19. ročníku ČSOB BAM by mali súperiť Slovenky Zuzana Polohová a Katarína Lovrantová. Polohová vlani vyhrala v Bratislave polmaratón a teraz ju čaká maratónsky debut. Lovrantová si v roku 2021 vychutnala v Bratislave pocit víťazstva na Telekom Night Run a zároveň slovenskom šampionáte na 10 km. Vlani v októbri skončila na M-SR v maratóne v Košiciach druhá v osobnom rekorde 2:51:12 h. Zaujímavosť: presne v nedeľu oslávi 39. narodeniny...

Slovenky vyhrali maratón na ČSOB BAM doposiaľ trikrát: Andrea Berešová v roku 2006, Dana Janečková o rok neskôr a Kristína Néč-Lapinová v roku 2018. Slovenského mužského šampióna má bratislavský maratón dvoch – Jozefa Urbana v roku 2017 a Miroslava Ilavského v roku 2021.

Súčasťou bratislavského mestského maratónu budú už ôsmy raz i  polmaratónske majstrovstvá Slovenska (2009, 2010, 2014, 2016, 2019, 2020, 2021, 2024). Prihlásilo sa 111 mužov a 43 žien. Na štarte nebude chýbať obhajca titulu z Čečehova 2023 a polmaratónsky vicemajster SR 2020 Martin Rusina. Tridsaťročný vytrvalec klubu BMSC Bratislava finišoval v bratislavskom polmaratóne vlani druhý a predvlani tretí.
„Myslím si, že som pripravený dobre. V posledných týždňoch som si behanie neskutočne užíval,“ priznal Martin Rusina na piatkovej tlačovke. „Teším sa na preteky, na to, že sa s chalanmi ponaháňame. Úspešná obhajoba je pre mňa veľká výzva, ale priorita je predviesť dobrý výkon, čo by mi mohlo priniesť opäť i víťazstvo.“

Rusinov najväčší súper v boji o polmaratónsky titul bude Matúš Hujsa, ktorý vlani v Bratislave vyhral a utvoril si osobný rekord 1:08:13 h. Bývalý vodný slalomár a v súčasnosti kouč olympijského medailistu Mateja Beňuša má v zbierke viacero medailí z M-SR v bežeckých disciplínach, ale zlato mu ešte chýba.

Súboj o ženský polmaratónsky titul bude otvorený, adeptiek na popredné umiestenie je viacero: Zuzana Gejdošová, Monika Kubáková, Kristína Néč-Lapinová či Ivona Miklóšová.

Najvážnejší adepti na celkové polmaratónske prvenstvá na ČSOB BAM 2024 sú však z Kene – u mužov Hillary Kimaiyo, Laban Cheruiot a Ezekiel Kipkorir, u žien Rose Jepchumbová, Kipkerio Philice-Cheboirotová a Mercy Chemutaiová.

Zdá sa, že behanie očarilo aj bývalých slovenských futbalových reprezentantov. Na štart niektorej z disciplín 19. ročníka ČSOB Bratislava Marathon sa v nedeľu postavia až traja. Na polmaratónsku trať sa o 9.00 h vydajú 39-ročný Lukáš Tesák (4 zápasy v A-tíme SR) a 46-ročný Vratislav Greško (34 zápasov v A-tíme SR). Tesákov polmaratónsky osobák je 1:50:49 h z Bratislavy 2023, Greško zvládol 21,1 km najrýchlejšie dokonca za 1:27:40 v roku 20231 v Banskej Bystrici. Dlhoročný kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie (138 zápasov) Marek Hamšík bude rozbiehať svoju polmaratónsku štafetu, takže ho uvidíte najskôr na štarte, a potom aj na autogramiáde.
5.4.2024   /   Bleskovky   /   Autor: GB   /    Foto: SITA

Ďalšie články