Cena Ondreja Nepelu pre Emmu Zapletalovú, Žňavovi Cena J. Zacharu,

Ladislav Asványi, Dušan Hamar, Emma Zapletalová a Peter Žňava – to je štvorica s atletickým „backgroundom“, ktorú Slovenský olympijský a športový výbor ocenil na štvrtkovom 62. valnom zhromaždení v Bratislave.
SOŠV udelil za rok 2021 Cenu Ondreja Nepelu prekážkarskej majsterke Európy do 23 rokov v behu na 400 m prekážok Emme Zapletalovej spoločne s vodnou slalomárkou Zuzanou Paňkovou. Toto výročné ocenenie získava nádejný športovec do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva. Dvadsaťdvaročná Nitrianka vlani vo víťaznom behu na ME do 23 rokov v estónskom Tallinne utvorila nielen kvalitný slovenský rekord 54,28 sekundy, ale zároveň aj rekord šampionátu. Na olympijských hrách v Tokiu sa na prekážkarskej štvorstovke prebojovala do semifinále (celkovo 15.) a v koncoročných tabuľkách figurovala na 5. priečke v európskych a na 12. vo svetových. Emma Zapletalová sa po Michaele Peškovej (2014) a Jánovi Volkovi (2017) stala tretím atlétom, ktorý získal Cenu Ondreja Nepelu.
Zapletalovej kouč Peter Žňava si na VZ SOŠV prebral Cenu Jána Zacharu určenú pre trénera mládeže, ktorý dlhodobo a aj v súčasnosti dosahuje prenikavé výsledky. Bývalý úspešný atlét (celkovo 12-násobný majster SR) a v súčasnosti už ambiciózny kouč v roku 2012 objavil Emmu Zapletalovú a zlákal ju z hádzanej do atletiky. V minulosti, na sklonku kariéry, pripravoval slovenského osemstovkárskeho rekordéra Jozefa Repčíka, až donedávna trénoval i medailistov M-SR Lenku Kovačovicovú a Tomáša Rojku. Žňava po Pavlovi Sloukovi (2019) druhý atletický tréner s Cenou Jána Zacharu.

„Ocenenia mňa i Emmu veľmi prekvapili. V tejto pre nás neľahkej súčasnej situácii súvisiacej so zdravotnými problémami, padli veľmi dobre. Obaja ich považujeme za mimoriadne prestížne, keďže sa každý rok udeľujú len jednému, nanajvýš dvom športovcom, respektíve jednému trénerovi. Olympijské hry sú pre každého športovca i jeho kouča akýmsi vrcholom. Preto majú pre nás oboch tieto ocenenia od SOŠV väčší význam. S účasťou na slávnostnom oceňovaní sme neváhali,“ skonštatoval tréner Peter Žňava.

Zlatý odznak SOŠV sa udeľuje olympijským a športovým osobnostiam od roku 2011 za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie. Za rok 2021 ho získali okrem iných aj bývalý bežec, neskôr tréner a atletický funkcionár Ladislav Asványi a tiež niekdajší špičkový československý vrhač, neskôr špičkový vedec, pedagóg a lekár MUDr. Dušan Hamar.

Ladislav Asványi bolv mladosti stredotratiar a vytrvalec Interu Bratislava, trénersky úspešne pôsobil v Interi a v Slávii UK Bratislava – viedol účastníkov vrcholných podujatí Sollárovú, Hanzela či Habovštiakovú. Od roku 2016 je viceprezident Slovenského atletického zväzu, v rokoch 2008 – 2013 bol predseda atletického oddielu Slávia UK Bratislava. Je významný podporovateľ športu aj organizátor atletických podujatí. Spoluzakladal halový míting Elán, bol iniciátor obnovenia legendárneho mítingu P-T-S v roku 2016, inicioval kandidatúru Slovenska na ME 2017 v krose/cezpoľnom behu v Šamoríne. Ako dlhoročný pracovník v oblasti správy športových zariadení sa významne zaslúžil o vybudovanie bratislavskej atletickej haly Elán a o prevádzku haly Mladosť.

Dušan Hamar je bývalý čs. reprezentant a majster ČSSR vo vrhu guľou. V súčasnosti je medzinárodne uznávaný vedec a odborník predovšetkým v oblasti funkčnej diagnostiky a telovýchovného lekárstva. Bol člen výkonného výboru a predseda lekárskej komisie Vysokoškolského športu ÚV ČSZTV (1979 -1993), podpredseda Slovenskej asociácie vysokoškolského športu (1995 – doteraz), vedecký sekretár (1979 -1993) následne predseda (1993 – 2016) Slovenskej spoločnosti telovýchovného lekárstva, v ktorej výbore stále pôsobí.
26.5.2022   /   Bleskovky   /   Autor: Gabriel Bogdanyi / atletika.sk / SAZ

Ďalšie články