Časť atlétov už odletela do dejiska OH

Vo výprave slovenských reprezentantov odlietajúcich v piatok na olympijské hry do Japonska mali najpočetnejšie zastúpenie atléti vďaka kvartetu z dovedna deviatky kvalifikovaných športovcov a pätici členov realizačného tímu.
Slovenská atletika bude mať na OH v Tokiu päť debutantov. Dvaja z nich sú sotva dvadsiatničky – prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová a osemstovkárka Gabriela Gajanová, ktoré pred týždňom štartovali na majstrovstvách Európy do 23 rokov v estónskom Tallinne. Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) sa na olympijské hry naladila ziskom zlata.

“Do Tokia sa už veľmi teším. Aj mentálne som sa už nastavila na dnešný odchod na olympiádu. Titul z ME odsúvam nabok a sústredím sa len na to, čo ma čaká. Verím, že mi forma vydrží a pokúsim sa odviesť čo najlepší výkon. Moja ambícia je dostať sa do semifinále a zabehnúť taký kvalitný výkon ako vo finále na nedávnom európskom šampionáte do 23 rokov. Uvidíme, aké budú v dejisku OH podmienky, ako rýchlo sa pobeží, a aké umiestnenie mi to prinesie. Chcem sa vrátiť spokojná a zdravá,” povedala 21-ročná zverenka trénera Petra Žňavu, ktorej ročný odklad hier podľa vlastných slov pomohol: “Vlani som sa ešte len rozbiehala po dlhšom výpadku. V každom prípade som rada, že som sa dostala na olympiádu, hoci až o rok neskôr. Situáciu ohľadom hier neriešim. Pre mňa ako športovca sú dôležité samotné preteky a nie to, ako to tam bude vyzerať. Na druhej strane ma trochu mrzí, že to nebude tradičná olympiáda. Taká je však doba a súčasné opatrenia.”

Gabriele Gajanovej na ME “23” tesne ušla finálová účasť v behu na 800 m, keď skončila deviata. Chuť si môže napraviť na tokijských hrách. “Teším sa veľmi, lebo ja som doteraz štartovala len na čisto atletických podujatiach. Pre mňa bude olympijská účasť veľká skúsenosť. Verím, že mi pomôže do budúcnosti. Môj cieľ bude podať čo najlepší výkon. Sústredím sa na to, aby som v Tokiu odviedla maximum a podala výkon, s ktorým budem spokojná,” prezradila 21-ročná členka AK ZŤS Martin.

Slovenskí atléti absolvujú po príchode do Japonska prípravný kemp na pôde Univerzity Meikai v Urajasu. “Určite vítam túto možnosť. Pred MS 2019 v katarskej Dauhe som prišla do dejiska tesne pred štartom a neurobilo mi to dobre. Cítila som, že moje telo potrebovalo dlhší čas, aby si zvyklo na tamojšie teplo. Aj preto som rada, že sa budeme môcť v kempe aklimatizovať,” poznamenala Gajanová, ktorá sa po návrate z ME “23” snažila čo najviac oddýchnuť, ale popritom aj trénovala a balila si kufre na cestu ďalekého Japonska. “Čaká má môj doteraz najdlhší let. Neviem, ako sa s tým vyrovnám. Dúfam, že všetko bude v poriadku. V lietadle väčšinou spím, ale pribalila som si aj nejaké knihy či notebook,” dodala zverenka kouča Louisa Heyera, ktorá sa nezaťažuje negatívnymi informáciami z dejiska OH, ale sústredí sa len na to, čo môže sama ovplyvniť.

17.7.2021   /   Bleskovky   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ

Ďalšie články