Slováci sa pripravujú na podmienky v Soči najmä v zahraničí

Slovenský biatlonový zväz je nútený pre finančne náročnú prípravu na olympijskú sezónu hľadať viacerých sponzorov
BANSKÁ BYSTRICA 17. októbra - Medzi najväčšie nádeje slovenskej výpravy na februárových zimných olympijských hrách v Soči patria biatlonisti a biatlonistky. Už od leta sa snažia prispôsobiť prípravu podmienkam, ktoré budú v Rusku. Väčšinu tréningových jednotiek a sústredení absolvovali Slováci v nadmorských výškach okolo 1400 metrov nad morom.

"Treba si uvedomiť, že preteky na zimných olympijských hrách v Soči budú vo výške 1450 metrov nad morom, takže gro prípravy sa musí odohrávať v rovnakej alebo aspoň porovnateľnej nadmorskej výške. Na Slovensku na prípravu v týchto výškach nemáme podmienky, sústredenia preto máme v zahraničí, najmä v Rakúsku a Nemecku. Samozrejme, že sú finančne náročné. Príprava sa nám predražuje, musíme preto hľadať finančné prostriedky, aby sme ju vykryli," uviedol na štvrtkovom brífingu v centrále Slovenského zväzu biatlonu (SZB) jeho prezident Ján Hyža.

Najväčšie finančné čiastky smerujú do technického zabezpečenia. "Náklady na ubytovanie a transporty sú vysoké. K tomu treba prirátať aj prenájmy strelníc a tratí. Štátne zdroje sú vyčerpané, takže je to pre nás nutnosť hľadať ďalších sponzorov," poznamenal Hyža.

Slovenský zväz biatlonu pred olympijskou sezónou získal dvoch silných partnerov. Prvým z nich, ktorý vo štvrtok podpísal zmluvu, je spoločnosť MSJ známeho športovca Mariána Vávru. "Človek, ktorý tridsaťšesť rokov pôsobil ako aktívny športovec a potom dvadsať ďalších rokov v organizačných klubových či celoslovenských štruktúrach, nemôže teraz toto všetko hodiť len tak za hlavu. Mal som síce také tendencie, ale ako badať, nevydržal som. V súčasnosti si musia predstavitelia vlády a štátnych orgánov uvedomiť, že bez finančnej pomoci štátu nemôže napredovať slovenský šport. Dnes sú v podstate všetky športové zväzy odsúdené na milosť a nemilosť. Mám pocit, že pár úradníkov je na míle vzdialených od reality," vysvetľoval dôvody sponzorstva bývalý hokejista a funkcionár zo Zvolena.

Vedenie biatlonového zväzu si od tohto najväčšieho slovenského sponzora v súčasnosti sľubuje dlhodobú spoluprácu. V budúcom týždni predstaví aj ďalšieho významného zahraničného partnera. "Máme na olympiáde v Soči medailové ambície. Keď sa naplnia, som presvedčený, že sponzori budú pokračovať s nami aj v ďalšom období," dodal prezident SZB Ján Hyža.


17.10.2013   /   Bleskovky - biatlon   /   SITA

Ďalšie články