Martin Fourcade víťazom vytrvalostných pretekov v Pokljuke, Hasilla 47.

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km v rámci 1. kola Svetového pohára 2018/2019 v biatlone v slovinskej Pokljuke
POKLJUKA 6. decembra - Prvé individuálne preteky novej biatlonovej sezóny mužov sa v slovinskej Pokljuke skončili triumfom legendárneho Francúza Martina Fourcada. Päťnásobný olympíský víťaz Fourcade predviedol vo vytrvalostných pretekoch na 20 km bezchybnú streľbu a zvíťazil s náskokom 4,2 sekundy pred Nemcom Johannesom Kühnom. Na treťom mieste skončil Rakúšan Simon Eder (+19,7).

Sedemnásobný a úradujúci celkový víťaz Svetového pohára M. Fourcade si na svoje konto pripísal 75 víťazstvo v pretekoch SP, na Nóra Oleho Einara Björndalena mu stále chýba 18 triumfov, aby sa osamostatnil na čele poradia v počte víťazstiev vo Svetovom pohári. Dvadsaťsedemročný Kühn sa premiérovo prebojoval na stupne víťazov. Jeho doterajším maximom bolo vo vlaňajšej sezóne.5. miesto v pretekoch s hromadným štartom v talianskej Anterselve.

"Veľmi si vážim dnešné víťazstvo. Mojou nevýhodou bolo vysoké štartovné číslo (87 - pozn. SITA), čo bolo veľmi zlé rozhodnutie. Očakávali sme, že nasneží a namiesto toho to bolo zmrznuté. Stopa sa postupom času spomaľovala, preto som sa musel spoľahnúť na svoju streľbu. Bola to moja jediná šanca dnes uspieť. Našťastie, streľba bola dobrá," uviedol Martin Fourcade na oficiálnom webe biathlonworld.com.

Slovenskí reprezentanti v úvodných individuálnych pretekoch novej sezóny nebodovali. Najlepší zo Slovákov bol Tomáš Hasilla na 47. mieste s dvoma trestnými minútami. Martinovi Otčenášovi patrila v cieli 88. priečka, Šimon Bartko sa umiestnil na 93. mieste a Michal Šíma skončil na 107. pozícii.

"Sú to najdlhšie preteky a v úvode sezóny, tak som do toho šiel trošku pomalšie ako by to chcelo. Tie prvé dve kolá neboli odo mňa ideálne. Začal som aj chybou na ležke, rana šla dole. Stojka ale bola dobrá, tak som už cítil, že by som sa mohol mohol dostať k výsledku, keď si postrážim druhú ležku. Snažil som sa dávať si pozor, aby som zasa neurobil chybu dole a ako na potvoru som jednu minul hore. Strašná škoda toho. Pred poslednou položkou som trochu zvoľnil, aby som nestrieľal pri príliš vysokých tepoch, chyba sa tu strašne trestá. Som rád, že to vyšlo," uviedol Hasilla pre portál biatlon-info.sk a dodal: "Na jednej strane som rád za slušnú streľbu aj za nuly v stojkách. Predsa len, tie bývajú problematickejšie ako ležky. No začal som pomaly a už to nedobehol. Ale mám aj z behu dobrý pocit, že to pôjde hore a je na čom stavať. Dalo sa mi ísť aj posledné kolo s Landertingerom. Dnes som bol jednu ranu od dobrého výsledku, budem to ďalej skúšať. Ostávam pozitívny."
Svetový pohár 2018/2019 v biatlone - 1. kolo - Pokljuka (Slovin.) - štvrtok - výsledky:

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 47:09,2 min (0 trest. min.), 2. Johannes Kühn (Nem.) +4,2 s (0), 3. Simon Eder (Rak.) +19,7 (0), 4. Jakov Fak (Slovin.) +34,4 (1), 5. Simon Schempp (Nem.) +38,6 (1), 6. Sergej Semionov (Ukr.) +45,0 (0), ... 47. Tomáš Hasilla +3:40,9 min (2), 88. Martin Otčenáš +6:49,0 (5), 93. Šimon Bartko +7:48,3 (6), 107. Michal Šima (všetci SR) +10:58,1 (8)

Poradie vo Svetovom pohári (po 1 z 22 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 60 bodov, 2. Johannes Kühn (Nem.) 54, 3. Simon Eder (Rak.) 48, 4. Jakov Fak (Slovin.) 43, 5. Simon Schempp (Nem.) 40, 6. Sergej Semionov (Ukr.) 38

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov v SP (po 1 z 2 pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 60 bodov, 2. Johannes Kühn (Nem.) 54, 3. Simon Eder (Rak.) 48, 4. Jakov Fak (Slovin.) 43, 5. Simon Schempp (Nem.) 40, 6. Sergej Semionov (Ukr.) 38
6.12.2018   /   Bleskovky - biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP