M. Fourcade nechce byť Phelpsom, ale túži zbierať zlaté

M. Fourcade nechce byť Phelpsom, ale túži zbierať zlaté
Pozvánka na súťaže v biatlone na 22. zimných olympijských hrách v Soči
SOČI 7. februára - Naplnia Francúz Martin Fourcade a Nórka Tora Bergerová role najväčších favoritov biatlonových súťaží na zimných olympijských hrách v Soči? Koľko medailí získajú a koľko z nich bude zlatých? Obhajcovia veľkých krištáľových glóbusov vedú aj aktuálne poradie vo Svetovom pohári a môžu zvíťaziť prakticky v ktorejkoľvek zo štyroch individuálnych disciplín. A zlato môžu pridať aj v štafetách, v ktorých sú ich krajiny veľmi silné.

"Nemôžem byť lepšie pripravený a teším sa na všetkých šesť svojich štartov. Dobrá príprava a sebavedomie síce nie sú zárukou úspechu, ale sú jeho predpokladom,“ povedal 25-ročný Fourcade diplomaticky na vstupnej tlačovej konferencii v Soči. Na otázku, či si trúfa byť Michaelom Phelpsom zimných hier, s úsmevom odpovedal: "Zlaté medaily ma lákajú, ale v plavkách by mi bolo na snehu asi trochu zima.“

Fourcadovým tieňom na väčšine svetových pretekov v ostatných dvoch rokoch je Nór Emil Hegle Svendsen, obhajca dvoch zlatých medailí z Vancouveru 2010 (vytrvalostné preteky a štafeta). V Soči budú určite silní domáci Rusi na čele s bratom Anastasie Kuzminovej Antonom Šipulinom, rátať na popredné priečky treba aj s Rakúšanmi či Nemcami.

Samostatnou kapitolou je Nór Ole Einar Björndalen. Biatlonová legenda, ktorá pred desiatimi dňami dovŕšila štyridsiatku, stále túži po rozšírení zbierky 11 olympijských medailí. Pod piatimi kruhmi debutoval už v Lillehammeri 1994 a o osem rokov neskôr v Salt Lake City bol štyrikrát zlatý. "Svoj vek neriešim. Cítim sa výborne a stále chcem vyhrávať,“ uviedol Björndalen pre viaceré svetové médiá. Možno to nahlas nevyslovil, ale rád by zaútočil na medailový olympijský rekord svojho krajana a fenomenálneho bežca na lyžiach Björna Dählieho. Najúspešnejší olympionik histórie zimných hier sa môže pochváliť 8 zlatými a 4 striebornými medailami. Björndalen má momentálny súčet: 6 zlatých - 4 strieborné - 1 bronzová medaila. "Ole nebol v posledných rokoch vo svojej koži, ale teraz je opäť v špičkovej forme a treba s ním vážne rátať,“ povedal o svojom o 11 rokov staršom a slávnejšom krajanovi Svendsen. 

V ženskej časti biatlonových olympijských pretekov sa okrem Bergerovej budú snažiť o naplnenie medailových ambícií Bieloruska Daria Domračevová, Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ale aj slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová pred štyrmi rokmi zlatá v šprinte a strieborná v stíhačke. "Dôležité je byť uvoľnená a tešiť sa na to, čo príde. Bežať a strieľať pod tlakom nie je dobré. Budem robiť všetko preto, aby som urobila radosť svojim fanúšikom," povedala Kuzminová pred odchodom do Soči. V bielej stope a na strelnici na ZOH 2014 bude chýbať skvelá Nemka Magdalena Neunerová, ktorá už pred začiatkom minulej sezóny prekvapujúco skoro ukončila kariéru a teraz sa už chystá na rolu matky.

Celkovo jedenásťkrát sa bude v biatlone súťažiť o medaily v komplexe Laura na Červenej Poľane nad Soči. Okrem tradičných disciplín šprintu, stíhačky, vytrvalostných pretekov, hromadného štartu a štafiet sa prvý raz pobijú o olympijské kovy aj v pretekoch miešaných štafiet, kde budú každú krajinu reprezentovať dvaja muži a dve ženy.

Víťazi z Vancouveru 2010:

ŽENY
Rýchlostné preteky: Anastasia Kuzminová (SR)
Stíhacie preteky: Magdalena Neunerová (Nem.)
Vytrvalostné preteky: Tora Bergerová (Nór.)
Preteky s hromadným štartom: Magdalena Neunerová (Nem.)
Štafety: Rusko (Svetlana Slepcovová, Anna Bogaliová-Titovecová, Oľga Medvedcevová, Oľga Zajcevová)

MUŽI
Rýchlostné preteky: Vincent Jay (Fr.)
Stíhacie preteky: Björn Ferry (Švéd.)
Vytrvalostné preteky: Emil Hegle Svendsen (Nór.)
Preteky s hromadným štartom: Jevgenij Usťugov (Rus.)
Štafety: Nórsko (Halvard Hannevold, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Björndalen)


7.2.2014   /   Bleskovky - biatlon   /   SITA   /    Foto: SITA/ AP

Ďalšie články