Björndalen má siedme zlato, bronz si vybojoval Čech Soukup

XXII. zimné olympjské hry v Soči - rýchlostné preteky mužov v biatlone
ČERVENÁ POĽANA 8. februára - Legendárny nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen sa stal víťazom sobotňajších rýchlostných pretekov mužov na XXII. zimných olympijských hrách v Soči a vo svojej bohatej a úspešnej kariére pridal do zbierky už siedme olympijské zlato.

Nestarnúci štyridsiatnik Björndalen zvíťazil s náskokom 1,3 s pred Rakúšanom Dominikom Landertingerom. Bronz si vybojoval Čech Jaroslav Soukup s odstupom 5,7 s a postaral sa o prvú individuálnu medailu pre Česko zo ZOH v ére samostatnosti. Najlepší zo Slovákov bol v komplexe Laura v Červenej Poľane Matej Kazár na 37. mieste. Kazár podal solídny bežecký výkon, ale o lepšie umiestnenie ho pripravili tri chyby na strelnici, z ktorých rezultovali tri trestné kolá, kde strávil približne minútu navyše.

Skúsený Pavol Hurajt skončil päťdesiaty druhý síce s čistou streľbou, ale bežecky na najlepších nestačil. Mladíci Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš s troma streleckými nezdarmi obsadili priečky až v siedmej desiatke výsledkovej listiny. Hasilla skončil šesťdesiaty piaty a Martin Otčenáš šesťdesiaty ôsmy. V cieli klasifikovali 87 biatlonistov.

Víťazný Björndalen získal už dvanástu medailu zo zimných olympijských hier v kariére, čím sa vyrovnal historicky najúspešnejšiemu krajanovi - bežcovi na lyžiach Björnovi Dähliemu. Zatiaľ čo Dählieho súčet je 8 zlatých a 4 strieborné, Björndalen má o jedno zlato menej, ktoré nahradil jedným bronzom. Do konca ZOH v Soči však môže Dählieho hravo predstihnúť.

Výsledky:

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 24:33,5 min (1 trestný okruh), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +1,3 (0), 3. Jaroslav Soukup (ČR) +5,7 (0), 4. Anton Šipulin (Rus.) +6.4 (1), 5. Jean-Philippe Le Guellec (Kan.) +9,7 (0), 6. Martin Fourcade (Fr.) +12,4 (1), 7. Simon Eder (Rak.) +13,7 (0), 8. Ondřej Moravec (ČR) +14,6 (0),... 37. Matej Kazár +1:31,3 (3), 52. Pavol Hurajt +2:12,3 (0), 65. Tomáš Hasilla +2:31,9 (3), 68. Martin Otčenáš (všetci SR) +2:34,3 (3)