ZOH: Slovenky v tímšprinte voľnou technikou na 18. mieste

Slovenky v stredajšom 1. semifinále obsadili 9. miesto z 11-členného štartového pola s mankom 1:18,86 min na víťazné favoritky z Nórska- Marit Björgenovú a Maiken Caspersen Fallovú
PJONGČANG 21. februára - Slovenské družstvo v zložení Alena Procházková, Barbora Klementová nepostúpilo do finále tímšprintu žien voľnou technikou v behu na lyžiach na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Slovenky v stredajšom prvom semifinále obsadili 9. miesto z 11-členného štartového poľa s mankom 1:18,86 min na víťazné favoritky z Nórska - Marit Björgenovú a Maiken Caspersen Fallovú. Slovenky v sumáre pretekov v konkurencii 21 dvojíc skončili na osemnástom mieste.

Do boja o medaily postúpili aj druhé Švajčiarky. V druhom semifinále si vybojovali finálovú účasť neskoršie víťazky - Američanky Kikkan Randallová a Jessica Digginsová, ktoré zdolali švédsku dvojicu Charlotte Kallovú a Stinu Nilssonovú o 0,72 s. Rovnaké poradie bolo aj vo finálovom šprinte o medaily.

"Je to splnený sen, že som bola na tejto zimnej olympiáde. Nedúfala som, že po sezóne s výpadkom sa sem môžem dostať. Keď som si pozrela štartovú listinu pred tímšprintom a boli sme tam s Alenkou na poslednom mieste, ja som bola s mojimi FIS bodmi lúzer, bola som nesvoja. Povedala som si, že ak zdoláme dva - tri tímy, bude to úspech. Osobne som celkom spokojná, ale z pocitov na trati nie som nadšená. V prvom kole sme ešte dokázali držať krok s najlepšími, ale postupne bolo vidieť, že ostatné ´baby´ nedali do prvého kola všetko a šetrili sa na zvyšnú časť pretekov," uviedla Barbora Klementová po pretekoch.

"Nasadené sme boli ako posledné, snažili sme sa držať čela pretekov. V prvom kole sa nám to aj darilo, neskôr sme strácali kontakt. V poslednom kole sme už nemali sily v poslednom stúpaní. Bolo to náročné," skonštatovala Alena Procházková.

Američanky Kikkan Randallová a Jessica Digginsová získali po 42 rokoch pre USA olympijskú medailu v tomto odvetví, zároveň prvú zlatú. V závere finále tímšprintu zdolali Švédky a Nórky. Americké duo nadviazalo na svetový šampionát v roku 2013, na ktorom tiež dokázalo triumfovať. Pred nimi sa z ich krajanov podarilo postaviť sa na olympijské pódium iba Billovi Kochovi na ZOH 1976 v Innsbrucku. Pre Randallovú je Pjongčang už jej tretia olympiáda, na všetkých sa zúčastnila aj v tímšprinte.

"Je to neskutočné, nedokážem tomu uveriť. Na druhej strane, na týchto hrách sme sa cítili výborne. Triumf v tímovej súťaži pre mňa znamená oveľa viac ako individuálny úspech. Vo finiši v súboji s Nilssonovou som si hovorila ´poď, poď, poď´. A vyšlo mi to. Celý tím ma povzbudzoval a kričal. Keď som došla do cieľa, pýtala som sa Kikkan, či je to skutočne pravda, že sme olympijské víťazky. Odpovedala - áno, bolo to úžasné," povedala šťastná Digginsová pre olympijský informačný servis. "Stále je to neskutočné. Dnes sme zúročili dvadsaťročnú prácu, z toho päť rokov s týmto tímom. Je skvelé, že to môžeme spoločne osláviť," dodala Randallová.

Do histórie sa zapísala aj Nórka Marit Björgenová, ktorá bola v stredu súčasťou bronzového nórskeho tímu. Do zbierky pridala už svoju 14. medailu, prekonala krajana Oleho Einara Björndalena. V celkovom olympijskom sumári je úspešnejšia iba jedna žena - bývalá sovietska gymnastka Julia Latyninová s 18 medailami. "Vlastne je to pre mňa ťažko pochopiteľné. Ešte aktívne pôsobím. Asi potrebujem trochu času, aby som sa obzrela späť a uvedomila si, ako je možné, že som niečo také dosiahla," povedala 37-ročná Björgenová.

ZOH 2018 v Pjongčangu (Kór. republika) - streda:

BEH NA LYŽIACH

Tímšprint žien voľnou technikou (6x1,25 km):
I. semifinále: 1. Nórsko (Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová) 16:33,28 min, 2. Švajčiarsko (Nadine Fändrichová, Laurien van der Graaffová) +6,55 s, 3. Slovinsko +6,64, 4. Nemecko +18,39 - všetci postúpili do finále, ... 9. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klementová) +1:18,86 min - nepostúpili zo semifinále
II. semifinále: 1. USA (Kikkan Randallová, Jessica Digginsová) 16:22,56 min, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Stina Nilssonová) +0,72 s, 3. Olympijské športovkyne z Ruska +2,07, 4. Fínsko +8,98, 5. Poľsko +12,63, 6. Francúzsko +17,84 - všetci postúpili do finále

Finále: 1. USA (Kikkan Randallová, Jessica Digginsová) 15:56,47 min, 2. Švédsko (Charlotte Kallová, Stina Nilssonová) +0,19 s, 3. Nórsko (Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallová) +2,97, 4. Švajčiarsko (Nadine Fändrichová, Laurien van der Graaffová) +21,32, 5. Fínsko (Mari Laukkanenová, Krista Pärmäkoskiová) +22,71, 6. Slovinsko (Alenka Čebašeková, Anamarija Lampičová) +31,77, 7. Poľsko (Justyna Kowalczyková, Sylwia Jaskowiecová) +36,01, 8. Francúzsko (Jean Auroreová, Caroline Hugueová) +36,02,... 18. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klementová) +1:18,86 min.