V skiatlone suverénna Kowalczyková

Výsledky skiatlonu žien na 7,5+7,5 km v rámci pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom Canmore
CANMORE 16. decembra (SITA) - Poľka Justyna Kowalczyková neuveriteľne suverénne triumfovala v nedeľňajších pretekoch žien v skiatlone na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v rámci pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom Canmore. Zvíťazila systémom štart - cieľ, keď od štartového výstrelu zobrala réžiu do svojich rúk a išla si svoje vlastné preteky nechajúc súperky bojovať už iba o pozície za ňou. Druhá skončila Fínka Anne Kyllönenová tesne pred Vibeke Westbye Skofterudovou z Nórska. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Šesťdesiatčlenné štartové pole sa už v prvom zo štyroch okruhov najmä zásluhou na čele mimoriadne aktívne pracujúcich Poľky Justyny Kowalczykovej a Nórok Vibeke Westbye Skofterudovej a Kristin Störmer Steirovej poriadne natiahlo. Po úvodných štyroch kilometroch sa Kowlaczyková so Steirovou poľahky vzdialili všetkým súperkám. Ani Nórka však tempu trojnásobnej majiteľky veľkého krištáľového glóbusu nestačila a na prezúvanie lyží po klasike na skejtovú časť pretekov už prišla Kowlaczyková s 11-sekundovým náskokom pred Steirovou, ďalšia päťčlenná skupinka mala už vyše dvadsaťsekundový odstup. Steirová uvedomujúc si fakt, že sama stíhať Poľku nemôže, počkala na skupinu idúcu za ňou. Odstup Kowalczykovej však neustále narastal. Na dvanástom kilometri už bol takmer minútový. Až potom poľská lyžiarka zmiernila svoje tempo. Po dobehu na štadión si v cieľovej rovinke už vychutnávala ovácie tribún. V strhujúcom finiši si striebro vybojovala Fínka Anne Kyllönenová, keď o jedi nú desatinu sekundy zdolala bronzovú Vibeke Westbye Skofterudovú.

Pre 29-ročnú rodáčku z Limanovej Justynu Kowalczykovú to bol 23. triumf v pretekoch tohto rangu v kariére, druhý v aktuálnej sezóne. Okrem toho už vyhrala aj dvanásť etáp viacdielnych seriálov SP. Keby Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) počítala aj tieto víťazstvá, mala by Kowalczyková na svojom konte už 35 prvenstiev.

Keďže v pretekoch získala nielen 100 bodov za víťazstvo, ale aj ďalších 30 na prémiách na trati, stala sa novou líderkou celkovej klasifikácie SP ako aj hodnotenia tzv. dlhých behov. Doteraz vedúca Nórka Marit Björgenová totiž celý severoamerický cyklus pretekov vynechala zo svojho programu.

Výsledky - skiatlon žien na 7,5+7,5 km:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 42:51,5 min, 2. Anne Kyllönenová (Fín.) +34,9 s, 3. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +35,0, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +35,8, 5. Masako Išidová (Jap.) +35,9, 6. Valentina Ševčenková (Ukr.) +36,2

Poradie vo SP po deviatich pretekoch (vrátane bodov za "minitour" Nordic Opening) z 31 naplánovaných:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 515 bodov, 2. Kikkan Randallová (USA) 482, 3. Marit Björgenová (Nór.) 450, 4. Anne Kyllönenová (Fín.) 335, 5. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 306, 6. Therese Johaugová (Nór.) 273, ... 74. Alena Procházková (SR) 10

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po piatich pretekoch z 18 naplánovaných:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 313 bodov, 2. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 234, 3. Marit Björgenová (Nór.) 200, 4. Anne Kyllönenová (Fín.) 189, 5. Kikkan Randallová (USA) 186, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 182, ... Slovenky v "dlhých behoch" ešte nebodovali