V Davose triumf Švéda Olssona

Výsledky nedeľňajších pretekov v behu na lyžiach mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom v rámci Svetového pohára vo švajčiarskom Davose
DAVOS 17. februára (SITA) - V nedeľňajších pretekoch v behu na lyžiach mužov na 15 km voľnou technikou s intervalovým štartom v rámci Svetového pohára vo švajčiarskom Davose zvíťazil Švéd Johan Olsson. O necelých 12 sekúnd pomalší bol líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Švajčiar Dario Cologna, bronz si vybojoval doterajší majiteľ červeného štartového čísla určeného vedúcemu mužovi v hodnotení tzv. dlhých behov Rus Alexander Legkov. Slovensko nemalo v štartovom poli zastúpenie.

Tridsaťdvaročný Olsson zvládol tri päťkilometrové členité a technicky náročné okruhy s celkovým prevýšením 570 m za 34:47,5 min. Začal opatrnejšie, ale postupne dokázal svoje tempo stupňovať. Prvýkrát sa na líderskej pozícii na medzičasoch objavil až na 12. kilometri. Záver mal najlepší zo všetkých 87 štartujúcich a zaslúžene sa tešil zo svojho piateho individuálneho triumfu v pretekoch tohto rangu v kariére.

Fanúšikovia hnali dopredu najmä domáceho Daria Colognu. Ešte tri kilometre pred cieľom bol až piaty, potom zvýšil frekvenciu a posunul sa vo výsledkovej listine vyššie. Nestačilo to jedine na Olssona. Druhým miestom si však výrazne upevnil pozíciu na čele celkového poradia vo SP. Zároveň "vyzliekol" z červeného dresu Legkova, ktorý skončil až za ním na tretej priečke a v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) ho preskočil o tri body.

Výsledky - 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom - Davos - nedeľa:

1. Johan Olsson (Švéd.) 34:47,5 min, 2. Dario Cologna (Švaj.) +11,8 s, 3. Alexander Legkov (Rus.) +13,9, 4. Axel Teichmann (Nem.) +15,1, 5. Matti Heikkinen (Fín.) +17,8, 6. Maurice Manificat (Fr.) +21,1

Poradie vo SP po 23 pretekoch (z 31 naplánovaných):

MUŽI:
1. Dario Cologna (Švaj.) 1173 bodov, 2. Alexander Legkov (Rus.) 1034, 3. Petter Northug (Nór.) 947, 4. Alexej Poltoranin (Kaz.) 791, 5. Maxim Vylegžanin (Rus.) 772, 6. Iľja Černousov (Rus.) 623, ... 133. Martin Bajčičák (SR) 10

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po 14 pretekoch z 18 naplánovaných (malý krištáľový glóbus):

1. Dario Cologna (Švaj.) 553 bodov, 2. Alexander Legkov (Rus.) 550, 3. Alexej Poltoranin (Kaz.) 415, 4. Iľja Černousov (Rus.) 375, 5. Petter Northug (Nór.) 371, 6. Sjur Röthe (Nór.) 348, ... 81. Martin Bajčičák (SR) 10