TdS: Po dráme triumf Rusa Vylegžanina

Výsledky nedeľňajšej 2. etapy seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski - pretekov mužov na 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom v nemeckom Oberhofe
OBERHOF 30. decembra  Víťazom nedeľňajšej druhej etapy prestížneho sedemdielneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS) v nemeckom Oberhofe, ktorou boli stíhacie preteky mužov na 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov zo sobotňajšieho prológu, sa stal Rus Maxim Vylegžanin. V dramatickom finiši zdolal svojho krajana Alexandra Legkova, tretí skončil Nór Petter Northug. Slovensko nemalo v štartovom poli zastúpenie.

Už na konci prvého z piatich trojkilometrových okruhov dobehla víťaza prológu Nóra Northuga silná skupina prenasledovateľov, v ktorej boli mimoriadne aktívni najmä Švajčiar Dario Cologna, Rusi Legkov, Vylegžanin, Iľja Černousov a vynikajúco bežiaci Fín Matti Heikkinen. Northug sa zavesil na koniec sedemčlennej skupiny, akoby iba vyčkával na svoju príležitosť a evidentne sa spoliehal na svoj tradične zdrvujúci finiš. Taktika mu však nevyšla. V ťažkom hlbokom snehu si to v cieľovej rovinke rozdali ruskí reprezentanti, o výsledkoch rozhodovali až arbitri na základe rozboru cieľovej fotografie. Vylegžanin bol o niekoľko milimetrov pred Legkovom. Rozhodcovia napokon upravili aj časy pretekárov, víťaz bol o desatinu sekundy pred druhým, bronzový Northug zaostal o 6,5 s. Pre 30-ročného Vylegžanina to bolo vôbec prvé víťazstvo na TdS v kariére.

Na čele celkovej klasifikácie SP zostal Petter Northug, červené štartové číslo lídra v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) stále patrí Nórovi Sjurovi Röthemu, ktorý na TdS neštartuje, lídrom TdS je Vylegžanin.

Seriál TdS pokračuje v utorok 1. januára vo švajčiarskom stredisku Val Müstair šprintom voľnou technikou.

Výsledky - 2. etapa - muži - 15 km klasickou technikou s hendikepovým štartom:

1. Maxim Vylegžanin (Rus.) 39:47,0 min, 2. Alexander Legkov (Rus.) +0,1 s, 3. Petter Northug (Nór.) +6,5, 4. Dario Cologna (Švaj.) +6,7, 5. Alex Harvey (Kan.) +7,7, 6. Iľja Černousov (Rus.) +20,5

Poradie vo SP po jedenástich pretekoch z 31 naplánovaných:
1. Petter Northug (Nór.) 428 bodov, 2. Emil Jönsson (Švéd.) 369, 3. Maxim Vylegžanin (Rus.) 334, 4. Sjur Röthe (Nór.) 320, 5. Alexej Poltoranin (Kaz.) 305, 6. Dario Cologna (Švaj.) 268, ... Slováci ešte nebodovali

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po siedmich pretekoch z 18 naplánovaných (malý krištáľový glóbus):
1. Sjur Röthe (Nór.) 280 bodov, 2. Jevgenij Belov (Rus.) 201, 3. Alexander Legkov (Rus.) 192, 4. Maurice Manificat (Fr.) 191, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 183, 6. Marcus Hellner (Švéd.) 183, ... Slováci ešte nebodovali

Poradie v TdS po 2. etape (zo siedmich) po započítaní bonifikácií za umiestnenie: