Švédka Nilssonová a Nór Klaebo víťazne v klasickom šprinte v Planici

Alena Procházková skončila na 51. a Peter Mlynár na 45. mieste v kvalifikácii šprintu klasickou technikou na pretekoch SP v behu na lyžiach v Planici (Slovin.)
PLANICA 20. januára - Švédka Stina Nilssonová a Nór Johannes Hösflot Klaebo ovládli šprint klasickou technikou v rámci sobotňajších pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v slovinskej Planici. Nilssonová zvíťazila vo finále na 1,4 km trati s náskokom 1,27 s pred Nórkou Kathrine Rolsted Harsemovou a 1,81 s pred ďalšou nórskou zástupkyňou Maiken Caspersen Fallovou, ktorá je obhajkyňa glóbusu za celkový triumf v šprinte vo Svetovom pohári.

Medzi mužmi suverén veľkej časti tejto sezóny a obhajca šprintérskeho glóbusu Klaebo vo finále na 1,6 km zdolal v dramatickom súboji krajana Emila Iversena iba o 62 stotín sekundy. Na tretej priečke dobehol s veľkým mankom 8,14 s Švéd Teodor Peterson.

Ani jeden zo štyroch slovenských reprezentantov nepostúpil z kvalifikácie do vyraďovacej časti šprintu v Planici. Alena Procházková skončila v ženskej časti eliminácie na 51. priečke a najlepší spomedzi troch slovenských mužských zástupcov Peter Mlynár finišoval na 45. mieste iba o 3,32 s za Švédom Emilom Jönssonom, ktorý postúpil ako posledný z 30. pozície. Andrej Segeč a Miroslav Šulek skončili až na konci výsledkovej listiny na 78., resp. 80. mieste.

Alena Procházková naďalej zostáva bez bodovaného umiestnenia vo Svetovom pohári v sezóne 2017/2018. Zverenka trénera Jána Valušku obsadila v kvalifikácii až 51. miesto, keď za víťaznou Nórkou Kathrine Rolsted Harsemovou zaostala o 16,99 s. Procházkovej chýbalo 7,63 s na tridsiatu, čiže poslednú postupovú priečku Švédky Jonny Sundlingovej. Najskúsenejšia Slovenka v bežeckej stope Alena Procházková v novom kalendárnom roku vynechala viacero pretekov Svetového pohára vrátane prestížneho seriálu Tour de Ski, lebo laborovala so svalovým hematómom v kvadricepse ľavého stehna. Preteky v Planici boli pre 33-ročnú skúsenú pretekárku LK Slávia UMB Banská Bystrica bezprostredným testom pred odchodom na ZOH v Pjongčangu. Podľa denníka Šport odletieť by tam mala v posledný januárový deň.

Svetový pohár v behu na lyžiach - Planica (Slovin.) - sobota - výsledky:

Šprint žien klasickou technikou na 1,4 km: 1. Stina Nilssonová (Švéd.) 3:26:28 min, 2. Kathrine Rolsted Harsemová +1,27 s, 3. Maiken Caspersen Fallová (obe Nór.) +1,81, 4. Jessica Digginsová (USA) +3,81, 5. Anna Dyviková (Švéd.) +4,45, 6. Heidi Wengová (Nór.) +14,49.

Šprint mužov klasickou technikou na 1,6 km: 1. Johannes Hösflot Klaebo 3:27:35 min, 2. Emil Iversen (obaja Nór.) +0,62 s, 3. Teodor Peterson +8,14, 4. Oskar Svensson (obaja Švéd.) +11,80, 5. Eirik Brandsdal (Nór.) +19,77, 6. Gleb Retivych (Rus.) +27.08.