Suverénna Kowalczyková ovládla Tour de Ski

Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková štvrtýkrát v rade triumfovala na prestížnom a lukratívnom seriáli pretekov Tour de Ski (TdS).
VAL DI FIEMME 6. januára  - Poľská bežkyňa na lyžiach Justyna Kowalczyková štvrtýkrát v rade triumfovala na prestížnom a lukratívnom seriáli pretekov Tour de Ski (TdS). V jeho 7. edícii, ktorá sa skončila nedeľnou záverečnou siedmou etapou - tradičným behom do vrchu po legendárnej zjazdovke Alpe Cermis v talianskom Val di Fiemme - dominovala suverénnym spôsobom. V prológu skončila tretia, v šprintérskej tretej etape siedma, vo všetkých ďalších prešla cieľom na prvej pozícii. Na čelo celkovej klasifikácie TdS sa dostala po druhej etape a odvtedy už pred seba nepustila žiadnu zo súperiek.

Na trať záverečného dielu - deväťkilometrového behu s celkovým prevýšením 495 m - vybiehala s vyše dvojminútovým náskokom a doslova si ho užívala. V cieľovej rovinke ju vítali stovky krajanov a spolu s ňou oslavovali jej triumf. Druhá prišla do cieľa s bezmála polminútovým odstupom famózne bežiaca Nórka Therese Johaugová, ktorá z Kowalczykovej náskoku na štarte ubrala 100 sekúnd. Bronz si zo 7. ročníka TdS odváža ďalšia reprezentantka krajiny Vikingov Kristin Störmer Steirová, ktorá za víťazkou zaostala o 2:39,5 min. V elitnej šestici boli štyri Nórky. Slovensko nemalo v tohtosezónnej TdS zastúpenie.

V záverečnej etape (čistý čas od štartu do dobehnutia do cieľa) bola jednoznačne najrýchlejšia Johaugová ktorá "výšľap" hore zjazdovkou Alpe Cermis zvládla za 34:12,4 min. O takmer 40 sekúnd pomalšia bola Elizabeth Stephenová z USA, tretia skončila ďalšia Nórka Heidi Wengová. Kowalczyková, ktorá už na posledných metroch žala ovácie divákov a do cieľa sa nemusela ponáhľať, dosiahla siedmy najlepší

Olympijská víťazka z Vancouveru 2010 (30 km klasickou technikou s hromadným štartom) a dvojnásobná majsterka sveta z Liberca 2009 (skiatlon a 30 km voľnou technikou s hromadným štartom), čoskoro 30-ročná (nar. 23. januára 1983) Kowalczyková, dosiahla podľa metodiky Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) svoje jubilejné 25. víťazstvo v pretekoch Svetového pohára, okrem toho má však na svojom konte aj ďalších 14 prvenstiev v jednotlivých etapách viacdielnych seriálov, ktoré však FIS vo svojich štatistikách neregistruje. Za celkové prvenstvo v TdS si pripíše nielen "tučnú" finančnú prémiu (90 000 švajčiarskych frankov = cca 74 400 eur), ale aj 400 bodov do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus a už má na čele náskok, ktorý sa bude jej súperkám len veľmi ťažko mazať.

Konečné poradie v 7. ročníku TdS - ženy:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 35:52,5 min, 2. Therese Johaugová (Nór.) +27,9 s, 3. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 2:39,5, 4. Krista Lähteenmäkiová (Fín.) +3:04,7, 5. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +3:13,5, 6. Heidi Wengová (Nór.) +3:29,1