MS: Ôsme miesto je malý zázrak, tvrdí Valuška

Alena Procházková: "Nechala som sa zablokovať Fínkou Niskanenovou a bolo po nádejach"
VAL DI FIEMME 21. februára  - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková sa hneď v úvodnej disciplíne majstrovstiev sveta v severských disciplínach v talianskom Val di Fiemme - štvrtkovom šprinte klasickou technikou - postarala o mimoriadne príjemné prekvapenie. Počas sezóny veľa vody v pretekoch Svetového pohára nenamútila, formu na šampionát však naladila dokonale a bolo z toho veľmi dobré 8. miesto.

"Mám také zmiešané pocity. Na jednej strane si uvedomujem, že je to vynikajúce. Na druhej strane cítim, že to mohlo byť ešte lepšie. V semifinále som sa v jednom momente nechala zablokovať Fínkou Niskanenovou a bolo po nádejach. V ľavotočivej zákrute na vrchole stúpania som musela takmer zastať, tri pretekárky sa odtrhli a už to nešlo dobehnúť. Mrzí ma to, ale šprint je už taký," začala hodnotenie svojho vystúpenia 28-ročná Banskobystričanka, pre ktorú je to po 6. mieste z MS 2011 v Osle a 7. priečke z MS 2009 v Liberci tretí najlepší výsledok v kariére.

"Alena v kvalifikácii a potom aj vo štvrťfinále ukázala, že má na to, aby išla do finále. To zablokovanie Fínkou jej pridalo možno aj dve sekundy, to je v šprinte veľmi veľa. Presne o toľko skončila za víťazkou jej semifinále Poľkou Kowalczykovou. Je to škoda. Na druhej strane, povedzme si na rovinu, že s takýmto výsledkom asi nikto na Slovensku nepočítal. Je to taký malý zázrak, že sme schopní držať krok so špičkou v podmienkach, aké doma máme. Napriek miernemu sklamaniu, že sa nedostala do finále, musíme povedať, že je to supervýsledok, ktorého hodnotu si uvedomíme azda až neskôr," pridal sa Procházkovej tréner Ján Valuška.

Jeho zverenka šokovala už v kvalifikácii, kde bola tretia najrýchlejšia. Štvrťfinále bolo potvrdením, že nešlo o náhodu. S prehľadom kontrolovala situáciu, súperky nechala bojovať už len o druhú postupovú priečku. V semifinále skončila štvrtá. "Musím poďakovať všetkým, ktorí mi dnes pripravovali lyže, boli naozaj perfektné. Všetko mi dnes vychádzalo, až na ten nešťastný moment v semifinále," povzdychla si Alena Procházková.

Vo Val di Fiemme ju čaká ešte skiatlon na 7,5 + 7,5 km a skejtová desiatka, záverečný maratón na 30 km zatiaľ zostáva otvorený. "Je obrovská škoda, že nemôžeme ísť tímšprint. Počítali sme s tým, že príde biatlonistka Anastasia Kuzminová a spoločne zabojujú. Tak sme boli dohodnutí. Alena má momentálne výbornú šprintérsku fazónu, Nasťa je tiež bežecky na tom veľmi dobre. Účasť vo finále by im určite neušla. V pondelok nám však oznámili, že neprídu. Ešte raz opakujem, je to premrhaná šanca na kvalitný výsledok," uzavrel Ján Valuška.

21.2.2013   /   Bleskovky - beh na lyžiach   /   SITA

Ďalšie články