Vedenie biatlonového zväzu túži na MS v Česku po dvoch umiestneniach v najlepšej štyridsiatke

Vedenie biatlonového zväzu túži na MS v Česku po dvoch umiestneniach v najlepšej štyridsiatke
Na majstrovstvách sveta v biatlone v Česku túžia Slováci po dvoch umiestneniach v najlepšej štyridsiatke. 
BRATISLAVA 6. februára - V diskusnej relácii V športovom SITE to prezradil prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Peter Vozár. "Našim cieľom je umiestniť sa v jednom či v dvoch pretekoch do 40. miesta. Chceme postaviť všetky možné štafety - singlovú, mix, ženskú a aj mužskú. Bolo by výborné, ak by niektorá zo štafiet skončila do 12. resp. 13. miesta. Dlhodobým cieľom je tiež umiestnenie ženskej štafety do 17. miesta v celkovom hodnotení Svetového pohára,“ povedal šéf slovenského biatlonu.

Svetový šampionát bude po jedenástich rokoch hostiť Česko. Podujatie v Novom Meste na Morave sa začne už v stredu miešanou štafetou. Šampionát vo Vysočina aréne s kapacitou 27-tisíc divákov potrvá do nedele 18. februára, kedy sú na programe preteky s hromadným štartom žien a mužov.
Na MS sa v slovenských farbách predstaví aj trojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, ktorá obnovila svoju aktívnu biatlonovú kariéru po štyroch rokoch. Jej vystúpenia na domácich ME v Osrblí na konci januára naznačili stúpajúcu krivku výkonnosti. Tridsaťdeväťročná rodáčka z ruského Ťumeňu bude súťažiť v dvoch štafetách a zabojuje aj v šprinte žien.

"Verím, že sa jej podarí odjazdiť šampionát, po ktorom bude spokojná. Zlepšovala sa deň čo deň. Jej prítomnosť na podujatí bude našich mladých pretekárov veľkou vzpruhou a myslím si, že pre celé Nové Mesto na Morave bude Nasťa v akcii zážitkom,“ uviedol Peter Vozár.

Na MS sa predstaví okrem Kuzminovej ďalších sedem pretekárov a pretekárok zo Slovenska. Talentovaná Ema Kapustová, ktorá získala bronz na ME v Osrblí, v nominácii chýba. Rodáčka z Revúcej dala prednosť juniorským ME v Poľsku a MSJ v Estónsku. O čo najlepšie umiestnenie budú okre Kuzminovej bojovať aj Zuzana Remeňová, Mária Remeňová, Júlia Machyniaková, Matej Kazár, Tomáš Sklenárik, Damián Cesnek a Matej Badáň.
Favoritov šampionátu možno hľadať predovšetkým v nórskom tíme. Platí to najmä o mužoch, veď vo Svetovom pohári sú na šiestich vedúcich pozíciách v celkovej klasifikácii len Nóri. "Rozdiely medzi krajinami vo svetovom biatlone sa nezmenšujú, ale práve naopak, prehlbujú sa. Nepochybne to predstavuje výrazné riziko pre svetový biatlon ako taký. Nóri valcujú svet v bežeckom lyžovaní a čoraz viac aj v biatlone. Je to otázka aj na vedenie Medzinárodnej biatlonovej únie, pretože si trúfam povedať, že bežecké lyžovanie je totálne divácky nezaujímavé. Vládnu iba Nóri a nikto iný. Na to sa športový divák asi nechce pozerať,“ ozrejmil šéf slovenského biatlonu v relácii V športovom SITE.

Slováci  majstrovstvách sveta v biatlone 

7.02. streda / 17:20 / veľká mix štafeta (dvaja muži + dve ženy) 
(Sklenárik, Cesnek, Kuzminová, M. Remeňová)

09.02. piatok / 17:20 / rýchlostné preteky žien na 7,5 km 
(Kuzminová, M. Remeňová, Z. Remeňová, Machyniaková)

10.02. sobota / 17:05 / rýchlostné preteky mužov na 10 km 
(Sklenárik, Cesnek, Badáň)

11.02. / nedeľa
/ 14:30 / stíhacie preteky žien na 10 km 
(Slovensko podľa výsledkov šprintu)

11.02. nedeľa / 17:05 / stíhacie preteky mužov na 12,5 km 
(Slovensko podľa výsledkov šprintu)

13.02. utorok / 17:10 / vytrvalostné preteky žien na 15 km 
(M. Remeňová, Z. Remeňová, Machyniaková)

14.02. streda / 17:20 / vytrvalostné preteky mužov na 20 km 
(Sklenárik, Cesnek, Kazár)

15.02. štvrtok
/ 18:00 / single miešaná štafeta (muž + žena) 
(Slovensko ?, ?)

17.02. sobota / 13:45 / štafetové preteky žien na 4 x 6 km 
(Slovensko ?, ?, ?, ?)

17.02. sobota / 16:30 / štafetové preteky mužov na 4 x 7,5 km 
(Slovensko ?, ?, ?, ?)

18.02. nedeľa / 14:15 / masový štart žien na 12,5 km 
(pravdepodobne bez slovenskej účasti)

18.02. nedeľa / 16:30 / masový štart mužov na 15 km 
(pravdepodobne bez slovenskej účasti) 
6.2.2024   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články