V novej sezóne Svetového pohára aj v IBU Cupe bude zakázaný vosk s fluórom

V novej sezóne Svetového pohára aj v IBU Cupe bude zakázaný vosk s fluórom
Medzinárodná biatlonová únia (IBU) bude od novej sezóny 2023/2024 uplatňovať zákaz používania voskov s fluórom.
BRATISLAVA 15. novembra -  IBU prostredníctvom svojho oficiálneho webu uviedla, že pri pretekoch Svetového pohára a IBU Cupu musia prejsť všetky pripravené lyže kontrolou pred štartom aj po skončení podujatia. Nová sezóna Svetového pohára sa začína 25. novembra, v IBU Cupe o päť dní neskôr.

IBU oznámila, že chce minimalizovať svoj vplyv na životné prostredie, a preto od ročníka 2023/2024 zaviedla úplný zákaz fluóru, aby zmiernila environmentálne a zdravotné problémy. „Úplný zákaz od sezóny 2023/2024 bol vyhlásený v marci 2022 a IBU sa odvtedy zapojila do pravidelného dialógu a vzdelávacích seminárov s národnými federáciami, ich tímami a technikmi,“ uviedla IBU
Podľa protokolu o testovaní voskov budú lyže kontrolované pred pretekmi a po ich skončení. Bude sa uplatňovať postup merania podľa vopred určených limitov. Ak sa lyže športovcov pred súťažou dostanú nad červenú hranicu, budú testovaní druhýkrát a ak v teste znova neuspejú, dostanú červenú kartu a budú vyradení zo súťaže. Každý športovec bude mať možnosť vymeniť si lyže raz za sezónu, ale druhá červená karta bude mať automaticky za následok zákaz štartu. Pretekári, ktorých lyže prekročia limit pri testovaní po pretekoch, budú diskvalifikovaní.

Rovnaké pravidlo pred touto sezónou zaviedla aj Medzinárodná lyžiarska a snoubordová federácia (FIS). Fluórovaný vosk používajú lyžiarski technici už desaťročia nielen v zjazdovom lyžovaní, ale aj v behu na lyžiach či biatlone. Podľa mnohých odborníkov robí lyže rýchlejšími, pretože vytvára vrstvu, ktorá odpudzuje vlhkosť a nečistoty. Výsledkom je zníženie trenia medzi spodnou časťou lyže a snehom, čo umožňuje zvýšenie rýchlosti.
15.11.2023   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články