Slováci chcú zabojovať o olympijské medaily v Soči

Slováci chcú zabojovať o olympijské medaily v Soči
Slovenský zväz biatlonu predostrel smelé plány pred olympijskou sezónou
BANSKÁ BYSTRICA 22. októbra - Biatlon je najúspešnejší slovenský zimný šport a tento status by chcel potvrdiť aj na budúcoročných ZOH v Soči. Stodesať dní pred začiatkom najväčšieho zimného športového sviatku predstavitelia Slovenského zväzu biatlonu (SZB) predstavili smelé ambície a ciele do nadchádzajúcej sezóny. Trefne ich vystihol prezident Ján Hyža, ktorý si vzal na pomoc vyjadrenia dvoch najlepších slovenských reprezentantiek Anastasie Kuzminovej a Janky Gerekovej.

"Nasťa a Janka povedali, že chcú zo Soči medailu, a ja verím, že sa im to podarí. Tiež verím v dobrý výsledok štafiet, či už mužskej, ženskej alebo miešanej," uviedol Hyža na utorkovej tlačovej besede SZB v Banskej Bystrici.

Pripomenul, že slovenský biatlon urobil v posledných dvoch rokoch maximum pre úspech v olympijskej sezóne. Angažoval zahraničných trénerov, zlepšil materiálne zabezpečenie, obnovil vozový park a dokonca zohnal aj špecialistu na výživu. Vydarila sa aj športová príprava v predolympijskom lete. Nikto z reprezentantov sa pri naberaní kondície v posilňovni či na kolieskových lyžiach vážnejšie nezranil a mesiac pred začiatkom Svetového pohára vo švédskom Östersunde už finišujú s prípravami na sezónu.

"Momentálne sme tam, kam sme sa chceli dostať. Som veľmi spokojný s vývojom výkonnosti v tíme. Zodpovedám za mladé športovkyne v reprezentácii a môžem zodpovedne povedať, že krivka ich výkonnosti stúpa," informoval reprezentačný tréner Josef Obererlacher, ktorý má pod palcom ženské kvarteto Terézia Poliaková, Martina Chrapánová, Natália Prekopová a Paulína Fialková. Dve najlepšie reprezentantky majú svoje vlastné tímy. Anastasia Kuzminová sa pripravuje pod vedením manžela Daniela Kuzmina a streleckého trénera Juraja Sanitru a Janka Gereková trénuje s Milanom Gašperčíkom. Muži na rozdiel od žien tvoria v príprave jednotné družstvo.

"Počas leta sme tvrdo pracovali, nemali sme vážnejšie choroby ani zranenia. Verím, že budeme schopní dosiahnuť dobré výsledky. Medzi mužmi 40 - 50 biatlonistov bojuje o prvú desiatku v každých pretekoch. Slováci chcú byť tiež pri tom," vravel rozhodne mužský tréner Manfred Geyer. Myslel najmä na Mateja Kazára a Pavla Hurajta, ktorí by radi siahali na bodované priečky vo Svetovom pohári a presadili sa aj na ZOH v Soči. "Bude to moja posledná sezóna, už som sa rozhodol. Chcem však ešte niečo v biatlone dokázať. Nebudem hovoriť o medaile, ale chcem skončiť s hlavou hore," predostrel svoje plány 35-ročný Pavol Hurajt, bronzový medailista zo ZOH 2010 vo Vancouveri v pretekoch s hromadným

Anastasia Kuzminová bude v Soči obhajovať olympijské zlato aj striebro spred štyroch rokov, ale zatiaľ si to veľmi nechce pripomínať. Uvedomuje si však, že je to najmä veľká zodpovednosť.

"Prakticky celé leto som pracovala na tom, aby som splnila veľké očakávania seba aj verejnosti. Nemám však rada slovko očakávania. Medaila sa nedá sľúbiť. Skôr by som bola rada, keby sa zrodila ako príjemné prekvapenie. Tak ako vo Vancouveri," priznala 29-ročná rodáčka z ruského Ťumenu Kuzminová. Už v stredu odlieta so svojím tímom do kanadského Canmore, kde absolvuje záverečnú časť prípravy pred odchodom na úvodný diel Svetového pohára do Švédska. Zostávajúci členovia slovenských reprezentácií strávia záverečné týždne pred novou sezónou v nórskom Beitostolene.

"Mám za sebou prípravu na Kamčatke, Novom Zélande aj Dachsteine v Rakúsku. A veľmi sa teším do Kanady, kde sú už teraz ideálne mínusové teploty na plnohodnotný tréning," komentovala s úsmevom Kuzminová.

Biatlonisti majú desať istých olympijských miesteniek do Soči. Ktorí reprezentanti k Čiernemu moru napokon pocestujú, ukážu najmä úvodné tri podujatia novej sezóny Svetového pohára. Tie budú mať nominačný charakter.

"Kritériá pre účasť na zimnej olympiáde sú jednoduché. Isté je, že tam pocestuje päť najlepších žien a mužov podľa výkonnosti. Po úvodných dvoch - troch pretekoch sezóny budeme vedieť, ktorí to sú," zhodli sa zahraniční tréneri slovenských biatlonových reprezentácií. "Olympiáda má svoje vlastné zákonitosti, ale v Soči chceme byť úspešní," doplnil Nemec Manfred Geyer zodpovedný za mužskú časť reprezentácie.


22.10.2013   /   Biatlon   /   SITA   /    Foto: SITA, Miroslava Chabadová

Ďalšie články