Na ZOH v Lillehammeri si zaspomínali slovenskí účastníci. O najlepšie individuálne umiestenie sa postarala biatlonistka Martina Jašicová

Na ZOH v Lillehammeri si zaspomínali slovenskí účastníci. O najlepšie individuálne umiestenie sa postarala biatlonistka Martina Jašicová
Rovných 30 rokov od úvodného ceremoniálu zimných olympijských hier v nórskom Lillehammeri sa na pôde Slovenského olympijského a športového múzea stretli mnohí slovenskí účastníci tohto podujatia. 
BRATISLAVA 13. februára - V Bratislave nechýbali Alžbeta Havrančíková, Martina Jašicová, Mária Jasenčáková, Miroslav Šatan, Jerguš Bača, Július Šupler, Eduard Hartmann, Miroslav Marcinko, Ľubomír Sekeráš, Roman Kontšek a mnohí ďalší skvelí športovci. "Pozvanie Slovenského olympijského a športového výboru prijalo vyše 60 členov výpravy a novinárov, ktorí pokrývali dianie v Lillehammeri 1994 pri premiére slovenskej olympijskej výpravy. V príjemnej atmosfére si vypočuli zážitky kolegov z olympijskej výpravy, pozreli videá z lillehammerských bojov a predovšetkým si príjemne zaspomínali. Mnohí sa stretli po dlhých rokoch," informoval oficiálny web SOŠV. Súčasťou stretnutia bola aj vernisáž výstavy k Lillehammeru 1994.

"Vždy tvrdím, že Lillehammer boli najkrajšie zimné olympijské hry z tých, na ktorých som sa zúčastnila. V Calgary 1988 sme bývali v Canmore asi 100 km od olympijskej dediny, v Albertville 1992 sme tiež boli ďaleko od centra. V Lillehammeri sme si mohli pozrieť aj iné športy. Konečne som si mohla ísť zafandiť hokejistom. Nechýbali ani pohostenia v izbách, pri slaninke sme utužovali aj vzťahy,“ zaspomínala si na stretnutí bežkyňa na lyžiach Alžbeta Havrančíková, v Lillehammeri 1994 ôsma v pretekoch na 15 km voľne a siedma spoločne s Ľubomírou Balážovou, Jaroslavou Bukvajovou a Tatianou Kutlíkovou v štafete na 4x5 km.
O najlepšie individuálne umiestenie v Lillehammeri sa postarala biatlonistka Martina Jašicová. V pretekoch na 15 km skončila šiesta, odštartovala tým úspešnú éru slovenského ženského biatlonu. Tomuto športu sa v tom čase nevenovala ešte ani dva roky. "Pôvodne som chcela ísť v stopách Betky Havrančíkovej, ktorej generácia ma veľmi ovplyvnila. Ako 19-ročná som sa venovala atletike i behu na lyžiach. Potom som sa rozhodla využiť ponuku a prejsť k biatlonu. Bežecky som bola dobre pripravená a v predolympijskej sezóne som rýchlo vyletela hore. Paradoxne, v roku 1992 som počas hier v Albertville prepla v televízii na biatlon a hneď som ten prenos vypla. Ako bežci na lyžiach sme v tých časoch vnímali biatlon ako podradný šport. A neprešli ani dva mesiace a išla som na prvý tréning do Osrblia,“ zasmiala sa Martina Jašicová podľa olympic.sk.

Vo februári 1994 pobláznili Slovensko hokejisti, ktorí pri olympijskej premiére obsadili 6. miesto. "Spomíname si na pekné obdobie slovenského športu. Naše vystúpenie naštartovalo aj iné športy u nás, kolektívne i individuálne. Všetci v tíme i fanúšikovia cítili krivdu, že Slovensko muselo začínať z hokejového dna. Podpora bola pre nás veľmi dôležitá. Chodili nás povzbudzovať aj zástupcovia iných športov. Dodnes na tieto momenty spomínam, hrejú ma pri srdci,“ povedal tréner vtedajšieho výberu Július Šupler. Súčasný prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslav Šatan sa stal v Lillehammeri najlepším strelcom turnaja.

14.2.2024   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SOŠV/ANDREJ GALICA

Ďalšie články