MSJaK: Kadet Borguľa má druhé striebro. Slovenský talent zdolal aj synovca legendárneho Björndalena

MSJaK: Kadet Borguľa má druhé striebro. Slovenský talent zdolal aj synovca legendárneho Björndalena
Slovensko má druhú medailu z majstrovstiev sveta juniorov a kadetov v biatlone v americkom Soldier Hollow.
BRATISLAVA 26. februára - A má rovnakého majiteľa ako tá prvá. Jakub Borguľa po striebre vo vytrvalostných pretekoch pridal cenný kov rovnakej hodnoty aj v rýchlostných pretekoch na 7,5 km. Jedna chybička na strelnici a tretí najrýchlejší strelecký čas ho v 63-člennej konkurencii posunuli na druhé miesto. Sedemnásťročného Bystričana zdolal iba Estónec Jakob Kulbin, rýchlejší bol iba o 7,4 s, hoci mal čistú streľbu.

"Už po prvej medaile som dostal veľa správ od kamarátov, ale aj slovenských biatlonistov, čo ma veľmi povzbudilo. Dodalo mi to kopec sebavedomia, že sa môže podariť aj takýto výsledok. Som veľmi rád, že som to zopakoval. Na druhej strane, nechcel som sa dostať pod prílišný stres. Neopakoval som si neustále musíš, musíš, musíš... Bral by som hocijaké umiestnenie v top desiatke," komentoval Jakub Borguľa v nahrávke na špecializovanom webe slovenskybiatlon.sk.

Borguľa začal pomalšie a na prvej streľbe v ľahu netrafil hneď prvý terč. Tým sa však končí výpočet toho, čo sa mu nevydarilo. Ostatné všetky položky v ľahu aj stoji odstrieľal bezchybne a do cieľa už len zrýchľoval svoje tempo. Zatiaľ čo po streľbe v ľahu mu s odstupom 37 sekúnd patrila 19. priečka, po stojke už bol štvrtý a útočil na medailu. V poslednom treťom kole bol najrýchlejší z celého štartovného poľa a do cieľa dobehol na prvom mieste. Až neskôr ho predstihol spomenutý Estónec Kulbin. Bronz si vybojoval Nemec Albert Engelmann, bol o sekundu pomalší ako Borguľa. Až na 24. mieste skončil Nór Sivert Björndalen, ktorý je synovec biatlonovej legendy Oleho Einara Björndalena. Ďalší dvaja Slováci skončili v poli porazených. Martina Cienika klasifikovali na 35. mieste a Benjamína Belicaja na päťdesiatom. Cienik sa spoločne s Borguľom predstavia aj v stíhacích pretekoch na 10 km.

"Vždy sa snažím neprepáliť začiatok, radšej si nechám sily na posledné kolá. Nechcem, aby som vykapal po druhej streľbe... Aj teraz sa mi podarilo celkom dobre rozložiť sily. Cítil som a dobre až do konca pretekov, nebol som zničený. Keď mi servisný tím zakričal, že idem znova na medailu, dodalo mi to veľa ďalšej energie. Keď som dobehol do cieľa, chvíľu som ležal na snehu a keď som sa postavil, komentátor akurát vravel, že po poslednej streľbe ma predbehol Estónec. Bol som trochu sklamaný, ale len chvíľu. Druhé miesto je tiež dobré," skonštatoval Borguľa. Na otázku, či aktuálne zažíva životnú formu, odpovedal nesúhlasne. "Nemyslím si, že toto je životná forma. Mám dobrý pocit, ale zároveň ešte je čo zlepšovať. Mám obrovskú motiváciu, aby som bol ešte lepší."

Borguľa ako chlapec skúšal aj karate a tenis, s biatlonom začal ako desaťročný a výlučne sa mu venuje až od 16 rokov. Za krátke obdobie sa výrazne zlepšil a aktuálne má šancu vybojovať aj tretiu medailu na MSJaK v americkom Utahu. V nedeľu na neho čakajú stíhacie preteky na 10 km. "Budem sa snažiť zastrieľať čo najlepšie. Kontaktné preteky mám veľmi rád. Budem sa snažiť potiahnuť s Nemcom, ktorý je tiež veľmi rýchly a vyštartuje tesne za mnou. Ak však bude priveľmi rýchly, ja to nebudem chcieť prepáliť, aby som neprišiel príliš zadychčaný na strelnicu," zakončil Borguľa v rozhovore pre slovenskybiatlon.sk.
26.2.2022   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Facebook/ Jakub Borgula

Ďalšie články