MS: Bajčičák očakáva úspechy favoritiek, mužská časť v znamení francúzsko-nórskeho súboja

Paulína Fialková sa bude snažiť nadviazať na výsledky Anastasie Kuzminovej
Rovnako ako pri pretekoch Svetového pohára bude mať Slovensko zastúpenie v mužskej i ženskej časti, pričom najväčšie nádeje sa vkladajú do sestier Fialkových. Staršia Paulína figuruje v celkovom poradí na deviatom mieste a podľa jej bežeckého a kondičného trénera Martina Bajčičáka má šancu uspieť v každej zo štyroch individuálnych disciplín.

Paulína Fialková neodštartovala sezónu ideálne a pre problémy s kolenom musela predčasne opustiť dejisko 1. kola Svetového pohára vo švédskom Östersunde. Následne však dosiahla sedem umiestnení v najlepšej desiatke, pričom jej najlepším výsledkom je druhé miesto zo stíhacích pretekov v nemeckom Ruhpoldingu. Forma rodáčky z Brezna stúpa a na svetovom šampionáte je odhodlaná zabojovať o medailu. Jej doposiaľ najlepším výsledkom z MS je piate miesto z vytrvalostných pretekov, ktoré sa vlani konali v spomenutom Östersunde.

Fialková sa bude musieť vysporiadať aj s tlakom, ktorý je na ňu vyvíjaný po konci kariéry Anastasie Kuzminovej. Tá získala na MS kompletnú medailovú zbierku a stále je úradujúcou svetovou šampiónkou v rýchlostných pretekoch. "Pre Paulínu je to prvá takáto sezóna. Bude sa snažiť potvrdiť pozíciu slovenskej jednotky a nadviazať na Nastine výsledky. Samozrejme, tlak je na ňu vyvíjaný. Na začiatku sezóny to s ňou trošku zamávalo, ale postupne sa s tým vyrovnala. Verím, že počas MS dosiahne nejaké dobré výsledky," vyjadril sa Bajčičák.

Svetový šampionát často býva aj o prekvapeniach, no Bajčičák si myslí, že sa presadia najmä favoritky. "Už v priebehu sezóny sa ukázali tie najlepšie pretekárky. Samozrejme, môžu sa stať nejaké prekvapenia, ale v 80-90 percentách sa presadia biatlonistky, ktoré vo Svetovom pohári figurujú na popredných priečkach. Najväčšie šance majú rýchle pretekárky ako Tiril Eckhoffová alebo Denise Herrmannová, ktoré dokázali v tejto sezóne trafiť už aj štyri nuly. Tie keď zvládnu streľbu, tak ich bude veľmi náročné predstihnúť," povedal bývalý reprezentant SR v behu na lyžiach.
Líderkou Svetového pohára je Nórka Eckhoffová, ktorá v tejto sezóne vyhrala šesť individuálnych pretekov. Naopak, za očakávaniami zaostáva domáca nádej Dorothea Wiererová. Víťazka veľkého krištáľového glóbusu z minulej sezóny od polovice decembra nevyhrala preteky Svetového pohára a len dvakrát skončila na stupňoch víťazov. V Anterselve bude obhajovať triumf v pretekoch s hromadným štartom, kde sa predstaví vybraných 30 biatlonistiek. V dobrej forme sa ukazuje aj Švédka Hanna Öbergová, ktorá v ostatných štyroch pretekoch nechýbala na pódiu.

Mužská časť svetového šampionátu by podľa papierových predpokladov mala byť ďalšou kapitolou súboja medzi Francúzom Martin Fourcadom a Nórom Johannesom Thingnesom Böom. V aktuálnej sezóne ich dominanciu prerušili iba Nemec Benedikt Doll a Francúz Quentin Fillon Maillet. Vo Svetovom pohári má navrch Fourcade, keďže mladší z bratskej dvojice Böovcov vynechal pre rodičovské povinnosti podujatia v Oberhofe a Ruhpoldingu. Fourcade na MS získal už 25 medailí (11-10-4), ale vlani vo švédskom Östersunde prvýkrát od roku 2011 nevybojoval žiaden cenný kov.
Anterselva patrí medzi náročnejšie strediská, no Fourcade sa na túto výzvu teší. "Zamiloval som si toto miesto pred niekoľkými rokmi, ale to mi nepomohlo k tomu, aby som tu často vyhral," povedal Francúz, ktorého cituje web biathlonworld.com. V Anterselve zatiaľ vyhral "masák" v sezóne 2010/2011 a rovnakú disciplínu aj tesne pred olympiádou v kórejskom Pjongčangu 2018. Prípadným ziskom zlata predstihne v historickej tabuľke MS druhého Nóra Emila Hegleho Svedsena.

Johannes Thingnes Bö má zatiaľ na konte 14 cenných kovov, o štyri menej než jeho brat Tarjei. Vlani bol v Östersunde najúspešnejším športovcom, keď získal štyri zlaté a jednu striebornú medailu. Trom nórskym štafetám pomohol k prvému miestu a premožiteľa nenašiel ani v šprinte. Úlohu favorita nepotvrdil v stíhacích pretekoch, kde po troch chybách na záverečnej streľbe v stoji skončil až na druhom mieste za víťazným Ukrajincom Dmitrom Pidručným.
11.2.2020   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP