Björnadeln kedysi nechcel byť s Böom na izbe, lebo chrápal. Vyzdvihol však jeho motiváciu a inteligenciu

Björnadeln kedysi nechcel byť s Böom na izbe, lebo chrápal. Vyzdvihol však jeho motiváciu a inteligenciu
Mená sa zmenili, národnosť zostala rovnaká. Tak ako bol kedysi kráľom biatlonu Ole Einar Björndalen, dnes ním je Johannes Thingnes Bö. 
BRATISLAVA 19. februára - Práve skončený svetový šampionát v českom Novom Meste na Morave bol ďalšou demonštráciou sily tohto 30-ročného rodáka z mestečka Strny pri Nordfjordene. Mladší z bratskej dvojice Böovcov premenil všetkých sedem vystúpení vo Vysočina Arene na medaily. Tri najcennejšie kovy získal v stíhacích, vytrvalostných a pretekoch s hromadným štartom, striebro pridal v rýchlostných pretekoch, mužskej aj miešanej štafete a bronzová bol v singlovej mixštafete.

"Zamiloval som si to tu. Nové Mesto na Morave sa stáva jednou z mojich najobľúbenejších súťažných destinácií. Stačilo pozrieť sa na tie hromady ľudí v hľadisku a pri trati a hneď som bol naliaty energiou. V takej atmosfére sa ani nedalo zle súťažiť," poďakoval sa Johannes Thingnes Bö českým fanúšikom biatlonu na webe biathlonworld.com.
Ešte pozoruhodnejšie ako jeho sedem medailí z MS 2024 vyznieva celkový počet jeho cenných kovov z ôsmich svetových šampionátov od roku 2015. Získal na nich dovedna 38 medailí, z toho 20 zlatých, 13 strieborných a 5 bronzových. A teraz to najdôležitejšie - z pohľadu histórie sa v počte zlatých vyrovnal svojmu slávnemu krajanovi Björndalenovi. Úplne do dôsledkov ešte nie, keďže Björndalen svojho času získal 11 individuálnych zlatých, kým Bö ich má desať. Vzhľadom na jeho nízky vek však na vrcholnej úrovni môže súťažiť ešte najbližších päť až šesť rokov. Björndalen, prezývaný aj ako "Kráľ biatlonu", ukončil svoju kariéru v roku 2018, teda v čase, keď hviezda J. T. Böa už vystúpila do výšin. Na ZOH 2018 v Pjongčangu bol Bjöndalen už len ako člen bieloruskej výpravy, zatiaľ čo Bö tam vybojoval jednu zlatú a dve strieborné medaily.

"Poznal som ho ešte ako mladého začínajúceho biatlonistu a na prvý pohľad bol odvážny, ambiciózny, vysoko motivovaný a zároveň vysoko inteligentný. Ako nováčik nemal takmer žiadny rešpekt pred staršími, ale v dobrom slova zmysle. Jednoducho chcel byť od začiatku lepší ako oni a zakrátko aj bol," opísal Björndalen Böa pre nórsku televíziu NRK. A pridal ešte jednu pozoruhodnú schopnosť. "Nie je stroj a nie všetky preteky mu vychádzajú na sto percent. Lenže on vie rýchlo preklenúť slabšie vystúpenia a pripraviť sa na vrchol sezóny najlepšie, ako sa len dá. Na práve skončených majstrovstvách sveta to opäť potvrdil. A že je dnes už lepší ako som bol ja? To je úplne v poriadku, aj keď on má viac možností ako víťaziť vzhľadom na dnešný väčší počet disciplín v rámci biatlonu," doplnila nórska biatlonová legenda.

Bö vytiahol úsmevnú príhodu z prvého spoločného sústredenia nórskej reprezentácie v Hafjelli v roku 2012. Osud ich dal s Björndalenom na izbu, ale vydržali spolu len jednu noc. "Ole Einar nemá rád ľudí, ktorí chrápu a ja som vraj chrápal ako starý muž, hoci som bol vtedy ešte len tínedžer. A tak sa naše spolužitie na sústredeniach a pretekoch rýchlo skončilo," vysvetlil Johannes Thingnes Bö.

19.2.2024   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články