Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Zrodenie bežca, bežkyne

Zrodenie bežca, bežkyne
Myslíte si, že naučiť sa behať je ťažké ? Vôbec, je to naopak veľmi ľahké. Ťažké na behu je len prvýkrát zdvihnúť zadok:). Bežať je naozaj ľahké, horšie to je so štýlom, ktorým sa snažíme bežať.
Ale nebojte sa, ak ste sa ešte nenaučili správne behať, tak sa to naučíte v ,,Bežeckej škole,,.

Najskôr je potrebné naučiť sa chodiť!


Ak chcete správne chodiť, mali by ste vedieť, že:

- Naša chôdza by mala byť plynulá - každý náš krok by mal mať približne rovnakú dĺžku.Rozdielna dĺžka kroku ovplyvňuje rozdielne zaťažovanie dolných končatín, z čoho potom následne vyplýva nevyváženosť celého tela a samozrejme vplyv na  os chôdze. Proste naša chôdza je kývavá.
- ale ak je každý náš krok rovnako dlhý, naša chôdza taktiež správny rytmus, je pružnejšia - chodidlo a členok sa správajú ako pružina, tým je menej zaťažovaná chrbtica a kĺby .

Ako by mal taký správny krok vyzerať?

Došľap na pätu a postupné prenesenie ťažiska dopredu ku špičke. Pri tom dochádza k odľahčeniu päty, dôjde k úplnému odvinutiu chodidla a noha sa špičkou odrazí dopredu. Pre správnu chôdzu je dôležité držanie kolien a chodidiel. Možno to netušíte, ale to, či správne chodíte, závisí na vašom palci. Palec je kormidlom vašej chôdze, za ním smeruje celé vaše telo.
Palec teda vedie váš krok, palec a končeky prstov body, z ktorých sa odrážame a pritom dochádza k zapnutiu svalov tvoriacich pozdĺžnu klenbu chodidla. Z toho je jasné, že za skrútenú pozdĺžnu klenbu si môžeme aj my sami, ak nechodíme správne.
Ak sa vám padá priečna klenba, mali by ste si do svojho programu zaradiť cvičenie, ktoré spočíva v tom, že sa váš krok bude odvíjať od pevnej vnútornej strany päty cez malíčkovú hranu.


Vráťme sa ale ešte k nášmu kormidelníkovi - palcu, jeho aktívnym zapájaním do chôdze po jeho špičku predídete deformáciam palcového kĺbu, čo je ďalší dosť často sa vyskytujúci problém u dospelých, ale čo je horšie, aj detí. Ak táto deformácia nie je ešte moc výrazná, môžete ju správnym našlapovaním napraviť. Dôležité je, aby pri každom vašom kroku smerovalo koleno dopredu a nevytáčalo sa do strán. Tomu napomôžete, keď pri vykročení spevníte pätu a potom budete svoju nohu smerovať za palcom.

Ak sa objaví nejaká, hoci aj zdanlivo malá, obtiaž na dolných končatinách, napr otlačený palec, pľuzgier na päte, vyvrtnutie členku alebo natiahnuté svaly, naruší sa plynulosť chôdze. Pretože poranená časť bolí, prevezmú jej prácu iné svaly a tým sa vytvára svalová nerovnováha-dysbalancia. Po určitej dobe sa tieto viac zaťažované svaly unavia a miestna nerovnováha sa postupne premietne do pohybu aj únavy celého tela. V prípade vážnejších problémov, ktoré sťažujú chôdzu, ako je artróza kĺbov, bolesti v chrbtici, nerovnako dlhé dolné končatiny a pod, sa pre chôdzu odčerpáva viac energie, čo zväčšuje únavu a ovplyvňuje náladu. Tak si radšej hneď vyskúšajte, ako chodíte. Možno zistíte, že raz - zvyčajne slabšou - nohou, robíte krok kratší a pomalší. Sledujte tiež, ako odvíjate krok a či je ťažisko prevažne na prednej strane chodidla, alebo je skôr na vonkajšej strane, čo prispieva k deformovaniu priečnej klenby.

Čudujete sa, že článok, ktorým začína seriál pre tých, ktorí chcú začať behať, sa celý točí okolo správnej chôdze? Je to logické, pretože kým sa nenaučíte správne chodiť, nenaučíte sa ani správne behať. Ak sa naučíte správne chodiť, bude pre vás oveľa jednoduchšie správne behať a tiež sa vyhnete zbytočným komplikáciám, prípadne zraneniam, ktoré by ste si mohli nesprávnym behom spôsobiť.

Takže vaša úloha je naučiť sa chodiť. Pomôckou k tomu vám môžu byť aj topánky chung shi - topánky, ktoré vás naučia chodiť. Ak bolo všetko, čo som vyššie napísal, pre vás moc zložité a máte obavu, že si to nebudete pamätať, tak verte, že topánky chung shi fungujú doslova a do písmena ako váš osobný tréner, jednoducho vám nedovolia urobiť zlý krok. Ak im zveríte svoje nohy, nikdy nebudú chcieť zastaviť. Navyše chodenie v týchto topánkach ponúka aj radu ďalších výhod. Aké, tak o tom zasa inokedy, zatiaľ sa ale môžete pozrieť na polojasno a možno sa vám vyjasní:).


20.1.2011 / Bežecká škola / Autor: Miloš Škorpil