ZDRAVIE: Obezita výrazne skracuje život, upozorňujú odborníci

ZDRAVIE: Obezita výrazne skracuje život, upozorňujú odborníci
Ochorenia obehovej sústavy dlhodobo patria medzi najčastejšie príčiny hospitalizácií a úmrtí na Slovensku aj vo svete, pričom v poslednom roku spôsobili na Slovensku 48,3 percenta úmrtí, vôbec najviac zo všetkých.
BRATISLAVA 19. septembra - Pri porovnaní s druhou najčastejšou príčinou, nádorovými ochoreniami, spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia takmer dvakrát viac úmrtí. Pri príležitosti Svetového dňa srdca a kampane Mesiac o srdcových témach odborníci v tejto súvislosti varujú pred obezitou, ktorá podľa nich výrazne skracuje život a dokázateľne zvyšuje úmrtnosť. Nadváhou alebo obezitou pritom na Slovensku trpí viac ako polovica dospelej populácie. Významným rizikovým faktorom je obvod pása u mužov viac ako 102 centimetrov a u žien viac ako 88 centimetrov.

Obezita je chronické progresívne ochorenie zapríčinené energetickou nerovnováhou medzi príjmom a výdajom kalórií. Je charakterizované hromadením tuku. Vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám orgánov, významne ovplyvňuje úmrtnosť a tiež kvalitu a dĺžku života obézneho človeka. Nadbytočné kilogramy a zvýšené množstvo vnútrobrušného tuku výrazne zhoršujú stav celého organizmu, zaťažujú všetky orgány a sú príčinou mnohých vážnych ochorení. Obezita je zodpovedná za 60-percentné zvýšenie rizika rozvoja diabetes mellitus 2. typu, 20-percentné zvýšenie rizika rozvoja artériovej hypertenzie a ischemickej choroby srdca a tiež za 10 až 30-percentný nárast rakovinových ochorení.
Pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia, napríklad srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu, je rizikovým faktorom aj hypertenzia. Aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií, je preto potrebné ju včas liečiť. Najnovšie odporúčania pre liečbu artériovej hypertenzie, ktoré prezentovali koncom augusta na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti v Mníchove, uvádzajú, že hraničnou hodnotou pre začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140/90 mmHg a vyšší. U liečených a dobre kontrolovaných hypertonikov je žiaduce, aby hodnota tlaku krvi nebola vyššia ako 130/80 mmHg.

Hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Je možné ho však dobre a dlhodobo kontrolovať. Každodenná medicínska prax však ukazuje, že nie vždy sa to darí. Až polovica liečených hypertonikov nie je adekvátne kontrolovaná. Jednou z najčastejších príčin je nedostatočná spolupráca pacienta pri dodržiavaní liečebného režimu. Nasadením správnej liečby alebo zlepšením kontroly už liečených pacientov s následným znížením tlaku sa redukuje riziko kardiovaskulárnych komplikácií o 36 percent a úmrtnosti o 16 percent. Potrebná je tiež úprava životného štýlu - zmena stravovania a viac pohybu. K nefarmakologickým opatreniam jednoznačne patrí kontrola hmotnosti. Jej pokles o päť kilogramov pritom môže podľa odborníkov priniesť zníženie krvného tlaku približne o 4 mmHg.

Počas Svetového dňa srdca, ktorý bude 29. septembra, pripravila Slovenská nadácia srdca, platforma MOST - Spolu chránime Vaše srdcia v spolupráci s partnermi na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou - merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre obyvateľov celého Slovenska.

Okrem toho pri tejto príležitosti usporiadajú aj Beh srdca - Aby Vaše srdce nezlyhalo. Ten sa bude konať 29. septembra od 10:00 do 13:00 v areáli Kuchajda v Bratislave. Tam si budú môcť záujemcovia a záujemkyne tiež nechať zmerať BMI a krvný tlak. Na účastníkov behu čaká aj tombola.
20.9.2018   /   Bežecká škola   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články