Vápnik: Bez pohybu bude vaše telo trpieť jeho stálym nedostatkom

Vápnik: Bez pohybu bude vaše telo trpieť jeho stálym nedostatkom
Medzi ľuďmi všeobecne prevláda jeden mýtus - ak ti rednú kosti, je to preto, že máš málo vápnika. Kebyže to je tak jednoduché, bolo by ľahké sa tohto problému zbaviť, stačilo by si zakúpiť v lekárni vápnik a ten si pravidelne pridávať do našej stravy.
Veľa ľudí to aj robí a nič nedeje, teda deje, ale nie tak, ako by si dotyční priali. Deje sa to, že ich kosti si veselo rednú ďalej, a napriek všetkej snahe ho svojmu telu dodávať, vápnik niekde mizne, ako voda v rieke.

Prečo nám chýba vápnik

Pretože:

  • sa nehýbeme
  • chýba nám vitamín D 
  • chýba nám vitamín C 
  • chýba nám vitamín K 
  • chýba nám bór 
  • chýbajú nám prírodné rastlinné tuky 
  • chýba nám lecitín 
  • je v našom tele príliš fosforu
Ak chcete mať zdravú, pevnú kostru, musíte sa hýbať!

Čo to znamená? Znamená to to, že sa môžete dávkovať vápnikom, ale pokiaľ k tomu nepridáte pohyb, je to rovnaké, ako keď si nedáte nič. Teda rovnaké to nie je, ale naopak nám to môže aj uškodiť.

Každý krok, ktorý urobíte, vyvoláva na vašu kostru tlak. Ak sa snažíte šetriť každým krokom, pretože vás bolia nohy – nerobíte dobre. Nohy vás bolia hlavne preto – teda pokiaľ nie ste vážne chorí, že ich nenecháte robiť ich prácu – chodiť, behať, skákať, plávať, jednoducho sa hýbať. Rovnako je to s ostatnými časťami vášho tela. Tak ako vašou nečinnosťou atrofujú – slabnú svaly, slabnú a mäknú vaše kosti.
Pokiaľ sa už od mladosti nechcete sťažovať, že vás vaše telo neunesie, že to máte geneticky dané – to sa môže samozrejme tiež stať, ale tých prípadov nie je tak veľa, skôr je v tom tá genetika, že sa vaši rodičia nehýbali a tak trpíte rovnakými problémami – nie však vplyvom genetiky, ale zlého životného štýlu. Že som sa do vás obul? Máte pravdu, ale ako sa hovorí na hrubú dieru, hrubá záplata a na tvrdé a silné kosti len pohyb!

Na to, aby sa vaša kostra úspešne rozvíjala, nemusíte stráviť telesnými cvičeniami hodiny, úplne postačí každý druhý deň tridsať minút. Ak to bude každý deň, tým lepšie.

Najlepšie pre naše telo je striedanie pohybových aktivít, takže jeden deň si zabehajte alebo dajte rýchlu chôdzu, druhý deň zaplávajte, tretí zacvičte s ľahkými činkami, zacvičte aerobik, zajazdite si na bicykli či na spinningu, zacvičte si jogu či čokoľvek iné vás napadne alebo sa vám páči. Štvrtý deň si zase zabehajte alebo dajte chôdzu a tak stále dokola.
Že na to nemáte čas? Nebojte sa, začnite s 20 minútami tej ktorej aktivity, vydržte to tri týždne a potom sami uvidíte, že vás to chytí a nájsť si čas už pre vás nebude problém. Vaše kosti to tiež ocenia a začnú silnieť. To, že to spoznáte aj na postave, že sa nezadýchate do schodov, budete sa menej potiť, už budú len ďalšie bonusy navyše.

Výskumy vo svete preukázali, že už aj trojminútové cvičenie výrazne oživí látkovú výmenu v kostiach.

Menopauza a jej dôsledky na stav kostí. Môže za to estrogén

Počas menopauzy a po nej strácajú ženy stále viac schopnosť produkovať estrogén. Estrogén zabraňuje úbytku kostnej hmoty a má vplyv na zabudovanie vápnika do kostí. Estrogén je tiež strážcom produkcie ďalšieho hormónu – kalcitonínu, ktorý sa stará o to, aby v kostiach neubúdal vápnik.

Po poslednej menštruácii strácajú ženy s pribúdajúcim vekom pri rannom močení stále viac vápnika. Bohužiaľ svojimi stravovacími návykmi si väčšina z nich všetko ešte zhoršuje. Úbytku kostnej hmoty nepomôže ani to, keď ho budú riešiť iba doplňovaním vápnika. Je bežné, že ženy stratia po menopauze až polovicu svojej kostnej hmoty – v tomto prípade už hovoria lekári o ostereoporóze. Problém žien s kosťami po menopauze zvyšuje aj to, že ich organizmus tvorí v kožných bunkách menej vitamínu D. Tento problém sa netýka len žien, ale aj mužov. So zvyšujúcim sa vekom ľudské telo stráca schopnosť premieňať vitamín D do jeho biologicky aktívnej formy.

Môžeme s tým niečo urobiť?

  • jesť viac ovocia bohatého na vitamín C. Vitamín C aktivuje schopnosť prenikania vápnika do kostí
  • bór – jeden z významných stopových prvkov, ktorý je obsiahnutý v zelenine, ovocí a orechoch, brzdí vylučovanie vápnika do ranného moču
  • väčšia konzumácia syrov, mlieka, jogurtov a tvarohu
  • viac pobytu na dennom svetle, pretože naše telo vo vyššom veku doslova lačne po vitamíne D
  • cvičenie a šport, keď ho budete vykonávať na dennom svetle, zabijete tým dve muchy jednou ranou, navyše sebe, svojmu zdraviu, svojej kondícii pomôžete



10.4.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články