V novom roku začnem behať!

V novom roku začnem behať!
Tiež si dávate otázku: ,,Čo tí ľudia na tom behaní vidia, keď ich behá čím ďalej tým viac, že ich behá už toľko, že na Železnej studničke neprejde minúta, aby niekto okolo vás neprebehol?" Tak je najlepší čas začať behať.
Veľká väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú behať, zmeniť svoj ​​životný štýl, začať pracovať na svojej fyzickej kondícii, na svojom zdraví, robí jednu veľkú začiatočnícku chybu - precení svoje sily a svoje schopnosti.

Nie je podstatné, či si ako nástroj svojho fyzického "týrania" zvolia beh, bicykel, plávanie, zdvíhanie činiek alebo kolektívny šport. V pamäti majú zafixovaný svoj ​​posledný výkon, napr. ako v škole bežali svojich prvých a posledných 1500 metrov v živote. Pamätajú si tú šialenú rýchlosť, ktorou vybehli do prvého okruhu. To, ako v tých ďalších umierali, si už radšej nevybavujú, alebo ich vymazali zo svojej pamäte.
Takže človek, ktorý sa rozhodne, že tiež začne behať, sa jednoducho na druhý deň zoberie, oblečie, obuje a vyrazí na svoj ​​prvý beh. Vyrazí, nie vybehne, ale skutočne vyrazí, ako vtedy, keď bežal tých svojich posledných 1500 metrov v živote. Dopadne to ako v škole... Teda skôr horšie, pretože jeho organizmus už stratil za tie roky veľa zo svojej adaptability na výkon. Dopadne to tak, že odbehne niekoľko stoviek metrov, potom sa zastaví, pomaličky sa vráti domov. Natiahne sa a zostane pár dní ležať, pretože cíti každý sval, pália ho priedušky a pľúca, jednoducho - poznáte to! :).

Po týždni, ak svalová horúčka zmizne, laktát je vstrebaný a odplavený, urobí pokus číslo dva. Dopadne to rovnako. Po ďalšom týždni dá pokus číslo tri a opäť je to rovnaké. Niet divu, že si povie, že to predsa vedel, že ten beh nie je pre ľudí, že už je na to príliš starý... Stačilo ale málo a beh sa mohol stať jeho nepostrádateľným priateľom. Stačilo k tomu pristúpiť rozumne a uvedomiť si, že:
  • jeho telo znesie len malú záťaž, takže mu musí naordinovať len to, na čo má
  • záťaž sa má zvyšovať postupne, čo týždeň, to napríklad o dve minúty behu a dve minúty chôdze
  • nesmie zabudnúť na aktívnu regeneráciu - únava sa z tela odplaví rýchlejšie, keď v tele prúdi krv a kyslík 
  • treba dostatočne piť
Začnite preto len s krátkou vzdialenosťou a vo veľmi voľnom tempe. Jednoducho povedané len si stanovte čas a to napríklad takto:

5 minút voľnej chôdze - 2 minúty rýchlej chôdze  - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 2 minúty rýchlej chôdze - 1 minúta voľného behu - 5 minút voľnej chôdze

25.12.2021   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články